Interjú Musza Istvánnal, a SAS üzleti analitika szállító cég vezetôjével
Hogy lesz az adatból információ?
A kórházak, szakrendelők állami irányítása, a centralizáció remek lehetőség arra, hogy az ágazat vezetői új eszközöket vessenek be, javítsanak meglévő adataik elérhetőségén, könnyebben, gyorsabban, szélesebb körben hozzáférhessenek adataikhoz úgy és olyan formában, ahogy az a rövid és hosszú távú tervezéshez elengedhetetlenül fontos. Az egyik vezető informatikai vállalat, a SAS Institute cégvezetőjét, Musza Istvánt az üzleti analitikában rejlő lehetőségekről faggattuk.
Tíz évvel ezelőtt még álmodni sem lehetett volna olyan riportoló és elemzőeszközökről amelyek ma rendelkezésre állnak, sem arról hogy az exponenciálisan növekvő adatmennyiség párosulva a nagyon gyors adatfeldolgozási teljesítménnyel az élet számos területén meg fogja változtatni az üzleti, szakmai folyamatokat – állítja Musza István, a SAS Institute cégvezetője.
A Medical Tribune legfrisebb számában megjelent interjújában többek között arról beszél, hogy a BIG DATA jelenség az elkövetkező néhány, akár tíz évben is meghatározóvá válik,hiszen az időszerű és pontos döntéshozatalhoz a rendkívüli méretű adatokat is szükséges kezelni. Egy példa lehet az egészségügy területéről az
Adat-mérhetőség-technológia |
Üzleti analitikáról, adatfeldolgozásról októberi konferenciánkon hallgathatnak előadásokat: Költséghatékonyság a gyógyszer-és egészségiparban 2.
|
lehet, hogy a betegség megjelenésekor standard gyógymódok alkalmazására kerül sor, míg az új modellben személyre szabott gyógymódokkal megelőzik és gyógyítják a betegséget. Hogyan ? A beteg teljes genetikai felépítésének elemzésével és egyénre szabott wellness, megelőzési és gyógyító terápia-tervvel – és ezt alátámasztó temérdek adat elemzésével.
A megfelelő analitika nem csupán a teljesítmény növelésében, de a költségcsökkentésben, sőt, az egészségügyi innovációban is segíthet. A világ egyik vezető orvosi egyeteme, a svédországi Karolinska Intézet, arra kereste a választ, hogy bizonyos gyógyszerek használatában mutatkozó nagymértékű növekedés összefügg-e a betegek állapotának hasonló arányú javulásával. A SAS BI Server megoldását alkalmazva az intézet egy online rendszer kialakításával tette lehetővé, hogy a krónikus reumatológiai betegségekkel küzdő páciensek rögzíthessék saját tapasztalataikat, illetve hogy a számukra leginkább megfelelő, testreszabott ellátásban részesülhessenek. A betegek és az orvosok különböző kezeléseket és életmód-tényezőket tesztelve juthatnak el a legjobb gyógymód-kombinációhoz.