Hepatitis-A: a járványügyi vizsgálat és a szükséges intézkedések megtörténtek
Egy 70 éves nő januárban bekerült a Semmelweis Egyetem sürgősségi klinikájára, ahol kiderült, hogy hepatitis-A-fertőzése van. A hivatal szerint jelenleg kórházakban nem terjed a fertőzés – tudta meg a Telex.
A lap olvasójának anyja január 15-én került be a Semmelweis Egyetem sürgősségi klinikájára májelégtelenséggel, amiből pár óra alatt többszervi elégtelenség lett. A nő ezután az intenzív osztályra került, hirtelen romlott az állapota. Az orvosok eleinte nem tudták, mi baja van. Végül kimutatták, hogy hepatitis-A-vírussal fertőzött.
Akkor még nem volt hivatalosan hepatitisjárvány Magyarországon. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) február 24-én küldött válasza szerint az év első hét hetében csak szórványos hepatitiseseteket jelentettek. Ebben az időszakban összesen 181 gyanús beteg volt.
A hepatitis-A-vírus a fejlett országokban ritka, a fejlődő országokban gyerekbetegségnek számít, amin felnőttkorra szinte mindenki átesik. A vírus fertőzött széklettel, szennyezett vízzel, jéggel, ételek fogyasztásával terjed. Ritkább esetekben szexuális úton is átadható. A fertőzés leggyakrabban olyan helyeken fordul elő, ahol rossz higiénés szokások vannak, továbbá ott, ahol nem megfelelő a tisztavíz-ellátás.
A hepatitis-A ellen van védőoltás, ezt a gyógyszertárakban receptre, pénzért lehet kiváltani. Az olvasó azt írta, miután kiderült anyjáról a fertőzés, az osztályon minden orvost és ápolót egyből beoltottak, és azt mondták, hogy nekik is minél előbb meg kell kapniuk a védőoltást. „Azt is elmondták, hogy ezt nem ők intézik, hanem hamarosan, valószínűleg még aznap keresni fognak minket a járványügytől, és tőlük kapunk majd tájékoztatást a továbbiakról, illetve valószínűleg lesz több kérdésük is, mivel a járványügy feladata felkutatni a fertőzés forrását.” Ennek ellenére nem keresték őket a járványügyi hivataltól. A kórházban mindennap megkérdezték, hogy megkapták-e már az oltást. Végül „az egyik segítőkész orvos megelégelte a helyzetet, és maga írta fel nekünk a receptet, hogy ki tudjuk váltani a vakcinát”. De az oltóanyag beszerzése sem volt annyira egyszerű. Sok patikában nem volt készleten az oltás, végül több telefonálás és személyes látogatás után sikerült találniuk egy olyan helyet, ahol azonnal megvásárolhatták a vakcinát. „Mivel éppen hétvége volt, a háziorvos pedig csak hétfő délután rendelt volna, az egyik kórházban dolgozó orvos mondta, hogy ne várjunk addig, beadta nekünk ő az oltást” – írta az olvasó.
A gyors ellátás ellenére az olvasó édesanyja január 20-án meghalt a kórházban.
Az NNGYK megerősítette, hogy „a szóban forgó esetet a Semmelweis Egyetem jelentette”. Azt írták: a járványügyi vizsgálat és a szükséges intézkedések megtörténtek. A kórházakban egyébként nem terjed a hepatitis-A-vírus, ott a felvett fertőző betegeket ápolják. A gyanús esetek 57 százalékát ápolják kórházban, ez az arány megegyezik a tavalyi év hasonló időszakával.
Az NNGYK a honlapján március 24-én tette közzé, hogy hivatalosan hepatitis-A-járvány van Magyarországon. Ezt azután mondták ki, hogy januárban és februárban az előző év azonos időszakához képest hétszeresére nőtt a jelentett fertőző betegek száma.