Havonta többször is a fővárosba vezénylik a vidéki mentősöket (Frissítve: reagált az OMSZ)
Míg az érdekképviselet szerint havonta akár négyszer is a fővárosba vezényelik a bajtársakat, az OMSZ főigazgatója mást mond, közli az RTL.
A Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének alelnöke szerint vannak olyan vidéki mentősök, akiket havonta akár négyszer is a fővárosba vezényelnek. Az Országos Mentőszolgálat főigazgatója azonban azt állítja, hogy ilyen csak egy évben egyszer vagy kétszer fordul elő, közölte az RTL.
A nagykátai mentőállomás munkatársai közül van, akit egy hónapban négyszer is a fővárosba vezényeltek, de van olyan is, akit kétszer vagy háromszor. A mentőállomás áprilisi beosztástervezete szerint van, akit a hónapban hatszor terveznek a fővárosba küldeni.
Az RTL-nek az Országos Mentőszolgálat főigazgatója, Csató Gábor korábban arról beszélt, hogy ez nem átvezénylés, ez egy beosztás szerinti munkavégzés. Vannak olyan napok, egy évben egy-két alkalom bajtársanként, amikor nem az adott mentőautó teljesít szolgálatot, hanem – mondjuk – Budapesten.
A Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének alelnöke, Zsupos Sándor – aki Nagykátán mentőápoló – szerint ez valójában többször történik meg, ráadásul nemcsak a napi beosztásban, hanem az úgynevezett szüe, vagyis a szervezett ügyeleti egységkocsin is. Hozzátette, hogy az áprilisi beosztása szerint kétszer is Budapestre osztották be, ő azonban életkora miatt kérte, hogy ennél havonta többször ne küldjék.
Az alelnök elmondta, hogy nehezebb helyzetben vannak a felvezényelt mentősök, mivel nincs helyismeretük. Ebből kifolyólag pedig a címek és a kórházak megtalálása is lassabb a kelleténél. A fővárosi munkavégzésért pedig hideg szendvicset igen, de pluszpénzt nem mindenkinek adnak.
Az RTL Híradójában elhangzottakkal kapcsolatban az OMSZ az alábbi közleményt küldte el szerkesztőségünk számára:
A mentőkről szóló cikk azt a hamis látszatot kelti, hogy nem felel meg a valóságnak az Országos Mentőszolgálat állítása, mely szerint a vidéki mentődolgozóknak tervezetten évente 1-2 alkalommal kell a fővárosban szolgálatot teljesíteniük, és a vidéki mentősök valójában havonta 4-6 alkalommal is fővárosi munkavégzésre kényszerülnek. A cikkben egy nagykátai nyilatkozó állításai mellett figyelmen kívül hagyják azt a tényt, hogy az Országos Mentőszolgálat működésében Budapest és Pest vármegye egységet alkot (Közép-magyarországi Régió), a vidéki bajtársaink budapesti munkavégzésére vonatkozó szempontok és szabályok a másik hat régió mentőállomásainak bajtársaira vonatkoznak.
A félreértés bizonyára nem véletlen, mivel az RTL Híradó és a MOMSZ gátlástalanul folytatja lejárató kampányát az Országos Mentőszolgálat ellen. Ha ez nem így lenne, akkor bizonyára Önöknek is feltűnt volna az a tény, hogy Nagykáta és Budapest távolsága mindössze 38 kilométer és miközben a MOMSZ alelnök-mentőápoló a budapesti kórházak megtalálásának nehézségeiről beszél, betegeiket sokszor egyébként is ugyanezekbe a gyógyintézetekbe szokták a Pest vármegye területén szolgálatot teljesítő mentődolgozók szállítani.
Biztosra vehető, hogy a nagykátai mentőállomás dolgozóinak a budapesti utaknál sokkal nagyobb nehézséget okoz a mentők ellen áskálódó MOMSZ két nagykátai státuszt foglaló, 50 illetve 100%-os munkaidő-kedvezményt érvényesítő vezető tisztségviselőinek állandó helyettesítése, aminek költségét és a nevezettek le nem dolgozott munkaidőre eső bérét ráadásul paradox módon az általuk sárral dobált Országos Mentőszolgálat fizeti hónapról hónapra.