Feltárul az alveolusok titka
MR-tomográfia polarizált héliumizotóppal
Mainzi radiológusok új képalkotó eljárást vizsgálnak, amely minden eddiginél jobb minőségben, ionizáló sugárzás nélkül ábrázolja a tüdő gázcseréjét és vérellátását. Az eljárás a tervek szerint a krónikus obstruktív tüdőbetegségek kezelésének pontos követésében, tüdőreszekció előtt pedig a megtartandó részek elkülönítésében nyújt majd segítséget.
A kontrasztanyag nélküli CT- és MR-felvételeken a levegő sötét foltként jelenik meg, és eltakarja a részleteket. Napjainkig a tüdő légtereit csak radioaktív kontrasztanyagokkal lehetett ábrázolni. Mainzi radiológusok most a hélium nem radioaktív izotópját használják kontrasztanyagként – a beteg 3He és levegő keverékét lélegzi be. A kísérleti stádiumban lévő eljárás a gázcserében részt vevő tüdőrészek ábrázolását nagy jelintenzitással teszi lehetővé.
Mérni lehet a héliumizotóp koncentrációját – ennek alapján az egyes területeken az oxigén parciális nyomása is meghatározható. Ebből következtetések vonhatók le a helyi perfúziót illetően: ahol kevés oxigén távozik a levegőből, csekély a véráramlás. A ventilációra és a perfúzióra vonatkozó adatok alapján meghatározható, hogy a műtét során a tüdő mely részei távolíthatóak el.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!