Felesleges „túlképzettek”
A diplomások is egyre nehezebben találnak állást
Ma már nem lehet azt mondani, hogy a diplomások jobb esélyekkel vághatnak neki az álláskeresésnek, mint például a középfokú végzettségűek. A Fővárosi Munkaügyi Központban nyilvántartott diplomás munkanélküliek száma az utóbbi években megduplázódott. A hivatalos statisztika ráadásul jócskán félrevezető, ugyanis a felsőfokú végzettségűek jelentős része egyáltalán nem regisztráltatja magát a munkaügyi központokban.
A bejelentett munkanélküliek között mindössze 3 százalék körüli a diplomások aránya. A valóságban a számuk ennél lényegesen nagyobb, ám a diplomások, még ha nincs is munkájuk, ritkábban fordulnak segítségért a munkaügyi központokhoz. Egyfelől azért, mert nem bíznak abban, hogy ott találnak számukra megfelelő állást, másfelől a munkanélküli viszony nem mutat jól az életrajzban.
A diplomás munkanélküliek száma jelenleg körülbelül 20-25 ezerre tehető, de ha hozzászámítjuk azokat is, akik most végeznek az egyetemeken, főiskolákon, ez a szám minden bizonnyal megugrik majd – mondja Molnár Éva, a diplomások álláshoz juttatásával foglalkozó Nonprofit Alapítvány szociológusa. Közben a cégek gyakran utasítják el az embert azért, mert egyetemi végzettségével és két nyelvvizsgájával „túlképzettnek” minősítik. Világosan látszik, hogy a magyar vállalatok nem rendelkeznek azzal a piaci, üzleti stratégiával, amelynek alapján valóban értékén kezelhetnék a képzett munkavállalót – állítja Molnár Éva.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!