Értik?
Újabb részleteket emel ki a külföldön dolgozó magyarok itthoni gyógykezelésének lehetőségeiről a Világgazdaság.
A téma aktualitását az éppen futó salátatörvénytervezet azon eleme adja, amely szerint – mint már mi is írtunk róla - a külföldön dolgozóknak mindenképpen kellene fizetniük az itthon igénybe vett egészségügyi ellátásért.
Az új rendelkezés lényege – értelmezi a Világgazdaság –, hogy az Európai Gazdasági Térségen (EGT) belül mindenki csak egy országban fizethet egészségbiztosítást, és fő szabályként az ellátást is ott veheti igénybe.
Elvileg ugyanakkor nem kizárt, hogy egy külföldön dolgozó, de állandó magyar lakcímmel rendelkező állampolgár itthon operáltassa, kúráltassa magát, és gyakorlatilag ugyanolyan teljes körű ellátást kapjon, mint ha itthon élne. Ehhez azonban – akár, ha külföldi lenne – a munkavállalás helye szerinti biztosítójától kell engedélyt kérnie. Az OEP tapasztalatai szerint ez azonban a Nagy-Britanniában, Írországban, illetve Olaszországban munkát vállaló magyarok esetében a lakóhely fogalmának a magyar jogszabályoktól eltérő értelmezése miatt szinte lehetetlen.
Az EU-n kívül dolgozó magyarok, szemben az EU-n belüliekkel, Magyarországon is fizethetnek maguk után egészségbiztosítási járulékot, amivel akár tervezett egészségügyi ellátást is igénybe vehetnek. A külföldön tanuló magyar diákok közül azok, akiknek itthon csak szünetel a hallgatói jogviszonyuk, továbbra is biztosítottak. Akik viszont magyarok ugyan, de kizárólag külföldi egyetem vagy főiskola hallgatói, havi 6600 forintért kaphatnak itthon teljes körű egészségügyi ellátást – olvasható a vg.hu-n.