hirdetés
2024. november. 25., hétfő - Katalin.
hirdetés

 

Érthetőbbé teszik az élő rendszereket

Képalkotó eljárásokban, biológiai tesztekben, biokémiai folyamatok követésében vagy a korai rákdiagnosztikában alkalmazható olcsó és hatékony fluoreszcens jelzővegyületek kifejlesztésén dolgozik az MTA Természettudományi Kutatóközpontjában Kele Péter kémikus.

A tavaly kémiai Nobel-díjjal elismert, mikroszkópokkal kapcsolatos fejlesztések mára lehetővé teszik a biomolekuláris folyamatok rutinszerű vizsgálatát a sejtalkotókra és a nagyobb makromolekulákra jellemző mérettartományban. Ezek az úgynevezett szuperfelbontású mikroszkópos technikák fluoreszcens jelzővegyületek által kibocsátott fény észlelésén alapulnak. Ahhoz, hogy a vizsgálható mérettartomány a molekulák méretének megfelelő léptékűvé váljon, új jelzővegyületek kifejlesztése szükséges, amelyek akár az élő rendszereket is képesek láthatóvá tenni. Kele Péter csoportja ilyen vegyületek, reagensek kifejlesztését kezdte meg, írja az MTA honlapja.

Kele Péter kémikus, az MTA TTK SZKI Lendület Kémiai Biológia Laboratórium vezetője. A kutatócsoport által előállított jelzővegyületek és reagensek az élő rendszerek működésének jobb megértéséhez járulhatnak hozzá, ezáltal döntő jelentőségűek az orvosi diagnosztikában és a gyógyszerkutatásban.

A kutatónak az idei Lendület-napon tartott beszámolójáról készült videót megtekinthetik az MTA honlapján.

(forrás: MTA)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink