2024. november. 21., csütörtök - Olivér.
hirdetés
hirdetés

Életvégi dúla, avagy ki segít az élet végén?

Az életvégi dúla ma még magyarországon ismeretlen, azonban már számos országban ismert szolgáltatás.

Ki az az életvégi dúla?

Az életvégi dúla olyan segítő személy, aki az élet végével kapcsolatos dolgokban nyújt támogatást.

Alapvetően négy fő tevékenysége van:

1. Gyógyíthatatlan betegség esetén vagy időskorban, az élet végére történő felkészülés

Egy gyógyíthatatlan betegséggel szembesülni mindig megrendítő, nem csak a hozzátartozóknak, hanem a betegeknek is.

Rengeteg félelmetes és ismeretlen dolog kerül az előtérbe: mi vár rám a betegségemmel kapcsolatban? Mennyi időm van még hátra? Mi lesz a szeretteimmel? Hogyan fognak boldogulni? És mit hagyok magam mögött?

Sokszor a beteg nem akarja terhelni a hozzátartozókat, ezért kerüli a témát. Nem beszél a vágyairól akár azzal kapcsolatban, hogy az életéből még hátralévő időt hogyan, miként szeretné tölteni. 

Magukra maradnak sokszor azzal is a betegek, hogy vajon milyen hagyatékot hagynak maguk mögött, mire fognak emlékezni belőlük, milyen emlékek maradnak utánuk? Legyen szó egy receptről, egy bölcs mondásról, egy tanításról.

Azzal is szembesülni kell, hogy a hozzátartozóink életének jelentős eseményeinél már nem leszünk jelen. Legyen szó esküvőről, születésnapról, vagy egy unoka, dédunoka születéséről.

Az életvégi dúla segít abban, hogy a beteg őszintén kifejezhesse érzéseit, félelmeit, vágyait anélkül, hogy attól kéne tartania, nem veszik komolyan, vagy hogy ítélkeznének. Lehetőséget nyújt arra, hogy akár tárgyi emlékeket, feljegyzéseket, üzeneteket készítsen, vagy akár egy egész életinterjút, ami lehetővé teszi a betegnek, hogy ne csak az elmúlás félelme legyen a látószögében, hanem az életének az értéke.

2. Saját halálunkra történő tudatos felkészülés

A halál azonban nem csak betegség által, és nem csak idős korban következik be. Egyre többen tudatosan foglalkoznak az elmúlásukkal, akár már egész fiatal korban. Hiszen a halál elkerülhetetlen, akkor is, ha nem beszélünk róla.

Az életvégi tervezés nem csak a materialista dolgokkal kapcsolatban fontos (pl. digitális hagyaték, élő végrendelet), hanem érzelmi és lelki vonatkozásban is. Ez különösen fontos, amikor már gyerekei vannak az embernek, hiszen ott még nehezebb szembesülni saját múlandóságunkkal. 

Az életvégi dúla gyakorlati és tudatos segítséget tud nyújtani. Támogatást ad abban, hogy a saját halandóságunkat jobban el tudjuk fogadni, és hogy erre hogyan érdemes készülni.

3. Hozzátartozók támogatása

Egy gyógyíthatatlan betegség diagnózisa, vagy egy látványos hanyatlás, leépülés a hozzátartozók részére is nagy megpróbáltatás. Mit tudok tenni? Beszélhetek róla a szerettemmel? Mit mondjak, hogy ne azt érezze, hogy már lemondtam róla, vagy hogy a halálát kívánom.

Az életvégi dúla szakértő támogatást tud nyújtani ezekre a helyzetekre is. Teret ad a gondolatoknak és az érzelmek kifejezésének, és sokszor hidat képez hozzátartozó és a beteg között.

4. Gyászfeldolgozás

Egy hozzátartozónk, barátunk, szerettünk, de akár kisállatunk elvesztése nagy űrt hagy maga után akkor is, ha a halál már előre látható volt. A gyászt mindenki másként éli meg, nincs egy előre megírt forgatókönyv, nincs előre meghatározott időtartam. Minden gyász egyedi, és minden érzés jogos.

Amennyiben az életvégi dúla rendelkezik releváns képzettséggel, rendkívül fontos támogatást tud nyújtan a hátramaradottaknak, segít megérteni és elfogadni a benne zajló érzelmi folyamatokat. Megtalálni a legmegfelelőbb utat ahhoz, hogy a fájdalom helyét a szeretet, a hála, és az emlékezés vegye át, nem mindig könnyű. Egy képzett gyászkísérővel történő együttműködés hatására enyhülnek a rossz érzések, a bűntudat. Segít a gyásszal járó érzelmi káoszban történő eligazodásban, azok tudatosításában, elfogadásában.

A segítő és támogató jelenlét nemcsak az élet kezdetekor, hanem az élet végén is rendkívül fontos. Azonban a generációk szétköltözésével, a hosszabb élettartammal ez a legtöbb ember számára már nem az élet természetes része. Az életvégi dúla olyan gyakorlati, érzelmi és lelki támogatást tud nyújtani, ami az élet végét igyekszik az életünkhöz méltó és hasonlóan értékes időszakként megélni úgy, hogy azt le tudjuk zárni, és békében elmenni.

Use at your Ease képe a Pixabay-en
Use at your Ease képe a Pixabay-en

Névjegy

Sólyom Fekete Eszter életvégi dúla, gyászcsoport vezető, gyászkísérő, coach több mint 10 éve önkéntes a Magyar Hospice Alapítványnál, valamint részt vesz az önkéntesek képzésében is. Gyászcsoport vezetői képzést Singer Magdolnánál végzett, életvégi dúla (End-of-Life Doula), valamint kisállat életvégi dúla (Companion Animal End-of-Life Doula) képzést pedig a University of Vermont egyetem távoktatásában. 

Bővebb információ: eletvegidula.hu
Sólyom Fekete Eszter, életvégi dúla
a szerző cikkei

hirdetés

Könyveink