Eho helyett szocho – és az osztalék
Jövőre megszűnik az egészségügyi hozzájárulás (eho), és az eddig ennek alapjául szolgáló jövedelmek után szociális hozzájárulási adót (szochót) kell majd fizetni, közli az Adózóna.
E módosítás érinti a magánszemélyeket az osztalék után terhelő – személyi jövedelemadón kívüli – közterhet is.
A magánszemélynek a 2018-ban kapott osztalékjövedelme után – a 15 százalékos személyi jövedelemadó mellett – a bruttó osztalék 14 százalékának megfelelő ehót kell fizetnie. E kötelezettség az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény (ehotörvény)3. paragrafusának (3) bekezdése szerint addig áll fenn, amig a megfizetett egészségbiztosítási járulék – ezen 14 százalékos hozzájárulással együtt – el nem éri az adóévben a 450 ezer forintot.
Egészségbiztosítási járuléknak a következők minősülnek:
– a magánszemély által biztosítási jogviszonyában megfizetett természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulék (4+3 százalék),
– az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról (ekho) szóló 2005. évi CXX. törvény9. paragrafusának (1) bekezdése alapján megfizetett egészségbiztosítási járulék (az ekhoalap 1,6 százaléka),
– a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, a kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó után a társas vállalkozás, tagi munkavégzés esetén a szociális szövetkezet, valamint a nem biztosított magánszemély által fizetendő egészségügyi szolgáltatási járulék, amelynek havi összege 7320 forint, napi összege 244 forint.
(Ugyanez a kötelezettség áll fenn – az osztalék mellett – a magánszemély által az adóévben megszerzett vállalkozásból kivont jövedelem [szja-törvény 68. §], értékpapír-kölcsönzésből származó jövedelem [szja-törvény 65/A §], árfolyamnyereségből származó jövedelem [szja-törvény 67. §] után).