2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés
hirdetés

Terjed a nyugat-nílusi vírus, nincs ellene hatékony gyógymód

A nyugat-nílusi vírus terjedése egyre nagyobb aggodalomra ad okot az Egyesült Államokban és Európában egyaránt, írja a Pénzcentrum.

A szúnyogok által terjesztett kórokozót először az 1930-as években fedezték fel Ugandában, ám évtizedes jelenléte ellenére még mindig nincs ellene sem vakcina, sem hatékony gyógymód – írja a Pénzcentrum.

Az Egyesült Államokban évente mintegy kétezer ember fertőződik meg a vírussal, ami 1200 súlyos idegrendszeri megbetegedéshez és több mint 120 halálesethez vezet. A vírus 1999-ben jelent meg először az USA-ban, New Yorkban. Azóta több mint 59 ezer megbetegedést és 2900 halálesetet regisztráltak, bár a tényleges fertőzések száma a becslések szerint meghaladhatja a hárommilliót.

Spanyolországban 2020-ban példátlan méretű járvány tört ki.

A fertőzöttek többségénél nem vagy csak enyhe tünetek jelentkeznek, de a súlyos esetek élethosszig tartó rokkantságot okozhatnak. Különösen veszélyeztetettek az idősek, a legyengült immunrendszerűek, a cukorbetegek és a magas vérnyomásban szenvedők. A súlyos betegségben szenvedők körülbelül 10 százaléka meghal az akut fertőzésben, és körülbelül 70-80 százalékuknál hosszú távú neurológiai következményekkel kell számolni.

Photo by Wolfgang Hasselmann on Unsplash
Photo by Wolfgang Hasselmann on Unsplash

(forrás: Pénzcentrum)
hirdetés

Könyveink