Egerekben már gyógyítható a farkasvakság
Fényérzékelő idegsejtek átültetésével sikerült jelentősen javítani farkasvakságban szenvedő egerek látását – közölték brit kutatók. A módszer ígéretes jövőbeni lehetőséget kínál a vakság bizonyos formáinak kezelésére.
Az átültetett sejtek, a pálcika típusú fotoreceptorok nélkülözhetetlenek a kevés fényben való látásban. A sejteket bébiegerek retinájából nyerték, majd olyan felnőtt állatok szemébe ültették be, amelyek egyáltalán nem rendelkeztek azokkal. "Ez az első bizonyíték arra, hogy a fotoreceptorsejtek beültetése megfelelő kapcsolatot és megjavult látást eredményezhet" – hangsúlyozta Robin Ali kutatásvezető, a University College London munkatársa.
A kutatócsoport 30-40 ezer sejtet ültetett át minden egyes kísérleti állat szemébe, majd agyi képalkotó eljárással ellenőrizték és igazolták, hogy a látókéreg reagált a fényimpulzusokra.
Ez még nem egyértelmű bizonyíték arra, hogy az egerek valóban látnak, ezért viselkedési teszteket is végeztek velük. Még farkasvakságuk idején megtanultak az állatok kijutni egy jelekkel ellátott medencéből, világosban. Amikor lekapcsolták a fényforrást, az egerek nem tudták követni a jeleket, és csak körbe-körbe úsztak. A sejtátültetést követően azonban sikeresen kiúsztak a korábban farkasvakságban szenvedő kísérleti egerek is.
Ali rámutatott, hogy a nyugati világban előforduló vakság jelentős többségét a fotoreceptorsejtek hiánya okozza, ezért a módszer ígéretes lehet az embergyógyászatban. A klinikai tesztek megkezdésére a kutató öt éven belül nem számít, arra azonban igen, hogy egyre többet tudunk meg erről az állapotról, és arról, mi lehet a legmegfelelőbb kezelési módja.
A tanulmányt a Nature tudományos magazin legutóbbi számában tették közzé.