hirdetés
hirdetés
2025. január. 19., vasárnap - Sára, Márió.
hirdetés

Drámai WHO jelentés a meddőségről

A felnőtt lakosság körülbelül 17,5 százaléka, vagyis világszerte nagyjából minden hatodik ember meddőségben szenved – állapítja meg új jelentésében az Egészségügyi Világszervezet a Magyar Nemzet szerint.

A WHO szerint az eredmények azt mutatják, hogy a rászorulók körében sürgősen növelni kell a megfizethető hozzáférést a jó minőségű termékenységi ellátáshoz. Az új becslések szerint a meddőség előfordulási gyakorisága 17,8% volt a magas jövedelmű országokban és 16,5% az alacsony és közepes jövedelmű országokban. A százalékok közötti alacsony eltérés jól mutatja, hogy a probléma globálisan jelent komoly egészségügyi kihívást.

A jelentés feltár egy fontos igazságot: a meddőség nem tesz különbséget – mondta Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója, majd hozzátette, hogy a meddőség világszerte milliókat érint. 

Javaslata szerint ki kell terjeszteni a termékenységi ellátáshoz való hozzáférést, és biztosítani kell, hogy ez a kérdés többé ne kerüljön háttérbe az egészségügyi kutatásban és szakpolitikában. Emellett biztonságos, hatékony és megfizethető módszerekkel kell segíteni azokat, akik szülővé szeretnének válni.

A probléma nagysága ellenére a meddőség megelőzésére és kezelésére szolgáló megoldások, mint az in vitro megtermékenyítést (IVF) továbbra is alulfinanszírozottak. Sokak számára ezek a kezelések elérhetetlenek a magas költségek, a társadalmi megbélyegzés és a korlátozott elérhetőség miatt.

A HRP és a WHO által finanszírozott új kutatás alapján, felmérték a meddőségi kezelésekkel kapcsolatos költségeket az alacsony és közepes jövedelmű országokban. Az elemzés megállapította, hogy az IVF egyetlen kezeléséért fizetett orvosi költségek gyakran magasabbak voltak, mint az emberek többségének éves bevétele. Ez a világ többségének megfizethetetlen költségeket jelent.

Jelenleg a legtöbb országban a termékenységi kezeléseket nagyrészt saját zsebből finanszírozzák – ami gyakran súlyos pénzügyi költségekkel jár. A legszegényebb országokban élők jövedelmük nagyobb hányadát költik termékenységi ellátásra, mint a gazdagabb országokban élők. A magas költségek gyakran megakadályozzák az embereket abban, hogy meddőségi kezelésekhez jussanak. Akik pedig igénybe veszik a kezeléseket, gyakran szegénységbe sodorhatnak – írja a Magyar Nemzet.

(forrás: Magyar Nemzet)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés