hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.

Egészségipar

Csődvédelmet kért a HospInvest

Csődvédelmet kért a HospInvest, miután a CIB Bank az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által betegellátásra átutalt összeget teljes egészében az általa lejárttá tett hitel törlesztésére fordította – tájékoztatta pénteken az MTI-t a HopInvest Zrt. elnöke.

„Ez a társaság gazdálkodását olyan mértékben korlátozza, hogy egyetlen jogszabályi lehetősége az egészségügyi ellátás folyamatos fenntartására, ha csődvédelmet kér” – közölte Kollányi Gábor. Elmondta: a HospInvest Zrt. pénteken közgyűlést tartott, amelyen átalakították a cég vezetését, beleértve a felügyelőbizottságot is. A tanácskozás még tartott, amikor megérkezett a CIB Bank lépéséről szóló hír.
Ebben a helyzetben döntöttek úgy, hogy az egyetlen lehetőség a HospInvest által működtetett kórházak működésének biztosítására, a folyamatos betegellátás fenntartására a csődvédelem.
„A tulajdonosok (...) utasították a cégvezetőt, valamint a társaság ügyvédjét, hogy az ellehetetlenülés elkerülése érdekében kérelmezze késlekedés nélkül, még a mai napon a Fővárosi Bíróságon mind a HospInvest Zrt., mind a kórházak, mind a leányvállalatok nevében a csődvédelmet” – mondta a cégvezető.
Kollányi Gábor felidézte, hogy az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) a közelmúltban eladta a cégcsoportban szerzett részesedését. Szerinte az EBRD távozásának alapvető oka, hogy Magyarországon leálltak az egészségi reformok.
Bár a HospInvest cégcsoport a működéshez szükséges állandó és biztos OEP-finanszírozással rendelkezik, a bank ennek ellenére „meghátrált” – kommentálta a lépést az elnök.
A HospInvest Zrt. szolgáltatói felelőssége tudatában, a betegei érdekében azonnali párbeszédet kezdeményez azokkal az  önkormányzatokkal, amelyek számára egészségügyi szolgáltatást biztosít – közölte Kollányi Gábor.
HospInvest Zrt. öt kórházat működtet: Kiskunhalason, Hatvanban, Parádfürdőn, Gyöngyösön és Egerben, valamint négy rendelőintézetet Százhalombattán, Jánoshalmán, Kecelen és Kiskőrösön.
Ugyanakkor a Nógrád Megyei Bíróság, az egri önkormányzat keresete nyomán hozott elsőfokú, nem jogerős ítéletében megsemmisítette azt a szerződést amelynek alapján a következő 20 évben a HospInvest üzemeltetetheti az egri kórházat.
A bíróság azzal indokolta döntését, hogy a pályázati dokumentációhoz benyújtott bankgarancia formailag nem felelt meg a pályázati kiírásban foglaltaknak.
Az ítélet ellen egyaránt fellebbezést nyújtott be a Fővárosi Ítélőtáblánál a HospInvest, illetve a tulajdonos Heves Megyei Önkormányzat.
A szocialista vezetésű hevesi megyegyűlés tavaly március 25-én hagyta jóvá azt a szerződést, amelynek alapján a következő húsz évben a HospInvest Zrt. működtetheti a Markhot Ferenc kórházat. A vagyonkezelésre kiírt tenderen a HospInvest mellett a Debreceni Egyetem is pályázott és pályázaton kívüli ajánlatot nyújtott be az egri önkormányzat.
A Fidesz mindvégig azzal vádolta a megye szocialista vezetését, hogy a HospInvestre szabták a pályázatot. Civil szervezetek és a kórházi érdekképviseletek is több alkalommal tiltakoztak a funkcionális privatizáció ellen.
A HospInvest végül november 1-jén vette át az intézmény vagyonkezelését.

MTI

cimkék

Könyveink