2024. december. 25., szerda - KARÁCSONY, Eugénia.
hirdetés

Család és gyermekgyógyászat a fókuszban (Frissítve: Kriván Gergely a kitüntetett)

Csaknem száz éve töltünk be meghatározó szerepet az orvoslásban – hangsúlyozta dr. Gárdos László, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának (MGYT) elnöke a szervezet szeptember 15-17. között zajló háromnapos nagygyűlésének ünnepélyes megnyitóján, Keszthelyen, hozzátéve: az idén 99 éves társaság egyúttal a kulturális és szociális értékek területén is hangsúlyossá vált.

A család és gyermekgyógyászat „duplán” kerül a fókuszba az idei nagygyűlésen – mondta dr. Gárdos László, az MGYT elnöke. Kifejtette: a családközpontú gyógyítás azt jelenti, hogy a család részt vesz a beteg gyermeke testi és lelki gyógyításában már a diagnózis felállításától kezdve a gyermekkórházakban. Ez erősödőben van világszerte, így Magyarországon is, de itthon igazán három gyermekgyógyászati területen vált meghatározóvá az elmúlt tíz évben: a neonatológiában, a gyermekdiabateológiában és a gyermekonkológiában.

A rendezvényen a gyermekgyógyászati klinikák, kórházak és osztályok vezetői, szakorvosai, egészségügyi dolgozók és szülői szervezetek számoltak be tapasztalataikról, eredményeikről, arról, hogy miképpen valósul meg ez a szemlélet a különféle ellátási területeken. Jelen voltak az évtizedek során az anyaszervezet keretein belül született, de később levált és önállósodott szekciók és önálló társaságok, hogy beszámoljanak munkásságukról. Gárdos László úgy fogalmazott: „ez nemcsak felemelő, hanem történelmi pillanat és kongresszus. Velük együtt most ezen a nagygyűlésen sikerül egyesíteni a gyermekgyógyászok közösségét, mint egy nagy család kissé távolabbra került tagjait”.  

A családközpontú szemlélet beépítése a munkába nem lehetetlen feladat, ám rengeteg erőfeszítést igényel – hangsúlyozta dr. med. habil. Gasztonyi Beáta PhD, a zalaegerszegi Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház főigazgatója, jelezve: büszkék arra, hogy jó gyakorlataik mások számára is példaként szolgálhatnak. Elmondta: az intézményben a családbarát szülészet 2019-es kialakítása szinte sürgető elvárás volt valamennyi érintett részéről. Mindez annak is köszönhető, hogy a családközpontú szemlélet érvényesítése megelőzte a fogalom elterjedését. Több mint két évtizede annak, hogy a Csecsemő- és Gyermekosztály egyedülálló módon bevezette a koraszülöttek számára a roomin-in-rendszert, így az igen kis súlyú babák is együtt lehetnek édesanyjukkal. Kitért arra: 2016-ban mamaházat alakítottak ki, hogy az intenzív vagy rehabilitációs részlegen hosszú ideig gyermekük mellett lévő szülők megfelelő környezetben gyűjtsenek új erőt. Megjegyezte még: a kórház falain túl is összetartanak a sorsközösségeket, 2011 óta évente „Koraszülött PICnik”-re hívják a korán érkezett és rehabilitált gyermekek családjait.

A Magyar Gyermekorvosok Társasága idei nagygyűlésére csaknem 400 vendég érkezett határon innen és túl. Több mint 100 témában zajlottak előadások. Tisztújításra és rangos díjainak átadására is készült az MGYT. A Társaság Elnöksége ösztöndíjat alapított azért, hogy jutalmazza a legkiválóbb rezidenseket, ifjú szakorvosokat, ugyanakkor az őket segítő, nevelő mentor orvosok számára is létrehozott egy elismerést. Mindkét kitüntetést a 2020-ban elhunyt Veres Gábor gyermekorvosról, a Debreceni Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának korábbi igazgatójáról nevezték el, aki nemcsak a szívén viselte a pályájuk elején járó gyermekgyógyászok sorsát, hanem rengeteget is tett a fiatal orvosgenerációk megerősödésének támogatásért.

Dr. Kriván Gergely hematológus, a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat elnöke kapta meg a társaság neves kitüntetését, a Schöpf-Merei Emlékérmet.

Dr. Kriván Gergely hematológus, osztályvezető főorvos, a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat elnöke Schöp-Merei Emlékérmet vehetett át, a csontvelő-transzplantáció területén végzett kiemelkedő munkájáért. A neves kitüntetést olyan 10 éves tagsággal rendelkező szakembernek ítélik oda, aki a gyermekgyógyászat, a
gyermektársszakmák, a gyermekegészségügy, a társasági élet területén kiemelkedő jelentőségű tudományos, szakmai eredményeket ért el.

Dr Kriván Gergely elmondta: ma már nem csupán a daganatos gyermekek életének megmentése a cél,
hanem a kezelések miatt kialakuló késői mellékhatások visszaszorítása, hogy a gyógyult gyerekek felnőttként is minél teljesebb, egészséges életet élhessenek.

(Forrás: Magyar Gyermekonkológiai Hálózat - Magyar Gyermekonkológusok és Gyermekhematológusok Társasága / MTI-OS)

Forrás: Magyar Gyermekorvosok Társasága (Baranyai Norbert/Gyermekorvosi Hírmondó)
Forrás: Magyar Gyermekorvosok Társasága (Baranyai Norbert/Gyermekorvosi Hírmondó)

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés