hirdetés
2024. december. 12., csütörtök - Gabriella.
hirdetés

 

Bionyomtatással szövetek, szervek is előállíthatók

A biológiai anyagok és a 3D nyomtatás ötvözése vezethet el a mesterségesen előállított, mégis természetes szövetek gyártásához, akár közvetlen sebészeti beavatkozások számára. Egy új bioprinting módszer minden korábbi próbálkozásnál hatékonyabbnak bizonyult, írja az üzletem.hu.

Az amerikai Penn State Egyetem kutatói fejlesztették ki azt a lenyűgöző bioprinting technológiát, ami drasztikusan felgyorsítja és pontosabbá teszi a mesterséges biológiai szövetek előállítását. Az új eljárás sejt szferoidok avagy sejtcsoportok alkalmazásával akár tízszer gyorsabb, mint a jelenlegi módszerek, miközben a sejtek életképessége meghaladja a 90 százalékot.

Az áttörés nemcsak a regeneratív orvoslás területén jelenthet előrelépést, hanem közelebb hozhatja a funkcionális szövetek és szervek gyártásának jövőjét is.

A bioprinting a háromdimenziós (3D) nyomtatás speciális ága, amelyben élő sejteket és biológiai anyagokat használnak szövetek létrehozására. A sejtek egy hidrogél alapú bioanyagba, „biotintába” kerülnek, amit rétegelve nyomtatnak. Az így létrehozott struktúra hetek alatt alakul érett szövetté.

A hagyományos módszerek nehezen érik el azt a sejtsűrűséget, ami a humán szövetekben természetes módon előfordul. Márpedig ez a sűrűség kulcsfontosságú ahhoz, hogy a mesterséges szövetek klinikai alkalmazásra is alkalmasak legyenek. A megoldást a szferoidok jelentik, hiszen ezek sejtsűrűsége hasonló az emberi szövetéhez. A kényes struktúrák mindazonáltal könnyen sérülnek a nyomtatási folyamat során; a jelenlegi technológiák éppen ezért gyakran lassúak és nehézkesek – állapítja meg a témáról írt tanulmány.

A felvázolt problémát az ún. HITS-Bio (High-throughput Integrated Tissue Fabrication System for Bioprinting) nevű rendszer oldhatja meg, állítják a tudósok, akik szerint az új technológia egy digitálisan vezérelt, több fúvókából álló nyomtatófejet használ, és egyszerre akár 16 szferoidot is képes precízen mozgatni, illetve elhelyezni. 

A kutatók elsőként porcszövetet állítottak elő a HITS-Bio segítségével.

A teljes infomáció

(forrás: Üzletem.hu)

cimkék

3D
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink