Biológiai kapcsolatot fedeztek fel kanadai kutatók Stephen Ferguson vezetésével a stressz, a depresszió és a szorongás között. A Nature Neuroscience című folyóiratban publikált tanulmányuk szerint az általuk felfedezett molekula a mentális zavarok kezelésének hatékonyabb lehetőségei előtt nyitja meg az utat.
A kutatócsoport patkányokban mutatta ki, hogy a stressz, a depresszió és szorongás mechanizmusa egyaránt a kortikotropin hormonra érzékeny (CRFR1) és a szerotonin hormonra érzékeny néhány receptor (5-HTRs) közötti interakcióhoz vezet. Megfigyelték, hogy a CRFR1 megnöveli az 5-HTRs-receptorok számát az agysejtek felszínén. Ez a jelenség pedig hibás agyműködéshez vezet. Megnövekedett stressz-szint esetén a kortikotropin-receptorok aktivitása szorongáshoz, a szerotoninreceptoroké depresszióhoz vezet.
Mindeddig – hangsúlyozzák a kutatók – senkinek sem sikerült molekuláris szinten kimutatniuk a két receptor közötti kapcsolatot. A CRFR1 és az 5-HTRs közötti kapcsolaton túl a kutatók kifejlesztettek egy anyagot, amely képes blokkolni a patkányokban az 5-HTRs aktivitását, így – egyelőre csak az állatokban – sikerrel tudott szembeszállni mind a depressziós, mind a szorongásos állapotokkal.
Egy megfigyeléses vizsgálat szerint a magas koleszterinszintű, sztatinokat szedő felnőtteknél jelentősen nagyobb lehet a glaukóma kialakulásának kockázata, írja az OTSZ Online.
Napjainkban új kihívások várnak a szemésztársadalomra. A népesség elöregedésével nő az időskorban előforduló szembetegségek száma. A 80 éven felüli lakosság...