Biológiai kapcsolatot fedeztek fel kanadai kutatók Stephen Ferguson vezetésével a stressz, a depresszió és a szorongás között. A Nature Neuroscience című folyóiratban publikált tanulmányuk szerint az általuk felfedezett molekula a mentális zavarok kezelésének hatékonyabb lehetőségei előtt nyitja meg az utat.
A kutatócsoport patkányokban mutatta ki, hogy a stressz, a depresszió és szorongás mechanizmusa egyaránt a kortikotropin hormonra érzékeny (CRFR1) és a szerotonin hormonra érzékeny néhány receptor (5-HTRs) közötti interakcióhoz vezet. Megfigyelték, hogy a CRFR1 megnöveli az 5-HTRs-receptorok számát az agysejtek felszínén. Ez a jelenség pedig hibás agyműködéshez vezet. Megnövekedett stressz-szint esetén a kortikotropin-receptorok aktivitása szorongáshoz, a szerotoninreceptoroké depresszióhoz vezet.
Mindeddig – hangsúlyozzák a kutatók – senkinek sem sikerült molekuláris szinten kimutatniuk a két receptor közötti kapcsolatot. A CRFR1 és az 5-HTRs közötti kapcsolaton túl a kutatók kifejlesztettek egy anyagot, amely képes blokkolni a patkányokban az 5-HTRs aktivitását, így – egyelőre csak az állatokban – sikerrel tudott szembeszállni mind a depressziós, mind a szorongásos állapotokkal.
Joachim Frank biofizikus, Tim Hunt biokémikus és Dan Shechtman kémikus mellett több neves kutatóval is találkozhatnak a Nemzeti Tudósképző Akadémia növendékei vasárnaptól Szegeden.
A Sleep Health folyóiratban február 26-án jelent meg a Central Queensland University, Appleton Institute for Behavioural Science kutatóinak cikke, amelyben azt a kérdést járták körül, hogy a szexuális aktivitás milyen hatással van az alvásra.
A „Traumatológia Témakörök” sorozat 1993-ban indult az akkori Országos Traumatológiai Intézetben. A zsebkönyvek szerzői többnyire traumatológusok, akik a...
A könyv összegzi mindazon tapasztalatokat, amelyek az utóbbi évtizedek során felhalmozódtak a gyermekkor szemészeti betegségeinek ellátásában. A szakemberek...
„A placebo-jelenségről sok mindent gondolnak az emberek, még a szakemberek is, ami lehet ugyan igaz is, de nem úgy, nem azért és nem akkor! Ebből a könyvből...