Bidló: Jönnek az új onkológiai finanszírozási protokollok
75 indikációban 60 új gyógyszer vár finanszírozási befogadásra. Új, illetve módosított finanszírozási protokoll készül több betegségtípusban – két téma Bidló Judit, az egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkár a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság budapesti kongresszusán szakorvosok előtt tartott fórumából.
– A gyógyszercégek beadványai alapján évente közel 19 milliárd forinttal növelné a gyógyszerkassza költségeit a jelenleg az adott gyógyszerekre egyedi méltányossági eljárásokban költött összegen túl, ha minden készítmény finanszírozást kapna, amire igényt adtak be. Csak a HER2+ emlődaganatok kezelésére a jelenlegi mintegy évi 10 milliárd forint felett tovább 4,1 milliárd forintot igényelnének – közölte Bidló Judit.
Az mkot.hu szerint kifejtette: „a befogadási döntéseket számos szempont értékelése és szakmai viták előzik meg. Egy új gyógyszernél vagy egy új gyógyszer más indikációban történő használatánál a statisztikai előny ugyan nem kétséges, hiszen az alapján kapnak európai törzskönyvet a készítmények, de nekünk a klinikailag releváns hozzáadott értéket kell figyelembe vennünk. Nemcsak a diagramokon, hanem érdemben, valóban jobban jár-e egy beteg, ha megkapja az adott gyógyszert? Emellett mivel a forrás véges, vizsgáljuk a költséghatékonyságot, a költségvetési, az egészségpolitikai szempontokat is. A különféle szakterületekről összesen 15 pont gyűjthető össze. A maximális pontszámot egy olyan gyógyszer érhetné el, amely például meggyógyítja valamelyik ráktípust és még költséget is megtakarít a költségvetés számára. Sajnos ilyen gyógyszerek nem állnak sorba. Ha egy készítmény a 15-ből 5 pontot elér, annak már javasolható lehet a társadalombiztosítási finanszírozása. A finanszírozási igénnyel beadott 60 gyógyszernek több mint fele viszont még ezt sem teljesíti, a legjobb termék pedig 8,5 pontot ért el” – közölte Bidló Judit.
A helyettes államtitkár kitért rá: folyamatban van a finanszírozási protokollok fejlesztése. Vannak olyan indikációk, ahol csak egy-egy új termék beemelésére van szükség, azonban van több olyan terület is, ahol érdemi változás indokolt. Mindenekelőtt ide tartozik az emlődaganat, mert a legtöbb újdonság ezen a területen van az adjuváns, neoadjuváns, tripla-negatív, HER2 emlőrákok és ezek kombinációi vonatkozásában, ezért itt teljesen új protokoll készül. Emellett a kisejtess tüdődaganatok, a vesedaganatok, a myeloma multiplex, a vastagbélrák és végbélrák területén is fejlesztés alatt áll a finanszírozási protokoll, amelyeket módosítanak, frissítenek.
Bidló Judit felhívta a figyelmet arra, hogy – évtizedek óta fennálló szakmai adósságok rendezési szándékával – a napokban közzétették a kemoterápiás protokollokkal összefüggő módosításról és új technológia befogadásokról szóló tervezetet társadalmi véleményezésre, amelyre 2024. november 13-ig várják az észrevételeket. (A dokumentum a Belügyminisztérium dokumentumtárában, IDE KATTINTVA érhető el.)
A teljes információ ITT olvasható