Beültették az első hazai végleges műszívet
Beültették az első hazai végleges műszívet a Semmelweis Egyetem Városmajori Klinikáján, szeptember 20-án. Az 51 éves férfi végstádiumú szívelégtelenségben szenvedett.
Az egyetem tájékoztatása szerint a fél kilós, mintegy 10 centiméteres szerkezet folyamatosan áramoltatja a vért az erekben, így a betegeknek tulajdonképpen nincs pulzusuk.
A végstádiumú szívelégtelenség egyetlen terápiás megoldása napjainkban a transzplantáció. Ahhoz, hogy a több órás, megterhelő műtétet végrehajthassák, stabilizálni kell a páciens állapotát; ehhez szükséges a műszív-kezelés.
A végleges műszívet csak olyan betegbe ültetik be, aki közvetlen életveszélyben van, és számára nincs más kezelési lehetőség. A szerkezet elektromos árammal működik, és a bőrön keresztül egy vékony kábellel kapcsolódik az akkumulátorokhoz. Az elemeket övön lehet hordani, ezáltal a beteg nincs ágyhoz kötve, képes mindennapi teendőit ellátni.
A donorkrízis egyik megoldása lehet a végleges műszív, amely a beteg állapotától függően, akár élete végig is szolgálhatja a pácienst. A többi között erről és az Eurotransplant-hoz való végleges csatlakozásunkról is szó esik majd az Európai Donációs Nap, Európa Tanács által hazánkban szervezett tanácskozásán.