Beszélgetés Christian Köck osztrák egészségügyi közgazdásszal
A finanszírozható egészségügy titka
A fejlett egészségüggyel rendelkező országokban előbb-utóbb el kell dönteni, mit köteles nyújtani az állam, és mely szolgáltatásokat kell a lakosságnak külön megtérítenie – vallja Christian Köck osztrák egészségügyi közgazdász, aki szerint ez az időszak Magyarországon csak 10-15 év múlva érkezik el. Addig azonban nagy tőkeigényű beruházásokra van szükség. A gyakorló kórházüzemeltető-kormánytanácsadó sejteni engedi, hogy a magyarországi kórház-privatizációban elsősorban nagybefektetők, külföldiek jöhetnek számításba.
Köck úr, a magasan fejlett és az Európai Unióhoz nemrégiben csatlakozott országokban is feltűnően sok gondot okoz az egészségügyi rendszerek átalakítása. Mit lát e téren a legnagyobb problémának?
– Mindenekelőtt szeretném leszögezni, hogy minden állam kötelessége biztosítani polgárainak az egészségügyi ellátást. A kérdésre tehát aszerint kell válaszolni, vajon az illető országban ez a lehetőség adott-e. Az Európai Unió tagállamaiban az egészségügyi biztosítási rendszer magas színvonalat ért el, a kormányok hatalmas összegeket fordítanak e célra. Itt az a törekvés áll a középpontban, hogy a kiadott pénz ne kidobott pénz, a felhasználás minél hatékonyabb legyen. Az új EU-tagországoknak, köztük Magyarországnak, igen jó az esélyük arra, hogy elkerüljék a fejlettebb ipari országok hibáit. Rendkívül fontos a minőség, vagyis mindenképpen ajánlatos, hogy meg tudják állapítani, milyen egy-egy kórház, és mit tud egy-egy ambulancia. Meg kell teremteni azt az egységes minőségmérőrendszert, amelyben elhelyezhetjük a vizsgált intézményt, s ezáltal pontos képet kapunk róla.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!