Béremelés hideg vízre?
Az ígért emelés hideg vízre se lenne elég, és elzárná a túlélés útjait – foglalta össze a Szabad Föld Online-on a gyógyítók véleményét dr. Bélteczki János, a MOSZ elnöke.
– Aki ma megbetegszik, a saját bőrén tapasztalhatja az egészségügy ordító szakemberhiányát. Az orvosok elvándorlását az mozgatja, hogy külföldön tízszeres bérre számíthatnak, miközben rendezettebbek, nyugodtabbak a munkakörülmények. A beígért béremelés havi 100 ezer forintja annyit javítana a helyzeten, hogy már „csak” nyolc-kilencszeres fizetéssel számolhatnának a más országban munkát vállalók – nyilatkozta Bélteczki János, a Magyar Orvosok Szövetségének (MOSZ) elnöke.
– Orvosként az ózdi kórház intenzív osztályán, vagyis a vidéki betegellátás sűrűjében dolgozom 27 éve. Én is látom, milyen fáradtak, kiégettek a kollégák, akik két éve nem kaptak béremelést, és nevetséges ügyeleti díjakért dolgoznak éjszaka is. Évente ezer magyar orvos távozik külföldre. A brit egészségügyi szolgálat az idén például 3 ezer új állást kíván betölteni, Németország pedig 13 ezret – nem lesz tehát gondja annak, aki szeretne elhelyezkedni. Biztosra vehetjük, hogy a most ígért intézkedés nem elég ahhoz, hogy megállítsa az elvándorlást. Az is probléma, ha a több fizetés egyik feltételéül azt szabnák, hogy az orvos csak közalkalmazott lehet. Ma ugyanis a kollégák legtöbbje magát kizsigerelve akár 3-5 helyen is rendel vállalkozóként, hogy a megélhetését fedezze. A hálapénz a harmadik, amiről le kellene mondani. Igaz, hogy a paraszolvencia a magyar egészségügy rákfenéje, de ez is a túlélés egyik alappillére. Cserébe pedig annyi emelést ígérnek, amennyi a hideg vízre sem lenne elég – véli az elnök. A MOSZ azt tartaná elfogadhatónak, ha a magyar nemzetgazdasági átlagkereset – ma 242 ezer forint – háromszorosát kapnák meg a kezdő szakorvosok.