hirdetés
2024. december. 23., hétfő - Viktória.

Ellentmondó hírek a mentők tüntetéséről

Balog: félrevezetik a mentődolgozókat

A miniszter szerint előrelépett a kormány a mentők megbecsülésében, a Magyar Idők pedig arról ír, hogy nincs egység a szakszervezeteknél.

A miniszter ekként reagált a szocialista Szakács László interpellációjára,aki azt tette szóvá, hogy a kormány hitegette az alulfizetett dolgozókat, hogy "brutálisan" növelik a bérüket, azonban ez nem így lett, és nem is lesz így, azt látják az ígéretek szertefoszlanak. A mentősök nagyjából az egyötödét kapják annak az emelésnek, amit megígértek nekik. Az ellenzéki politikus kitért arra is, hogy vannak olyan megyék, ahol nem tudnak rohamkocsit működtetni. A képviselő azt is megkérdezte, miért nem fizetik ki a mentősök bérét, és nem érzi-e a miniszter a felelősségét.

Balog Zoltán válaszában azt mondta, érdekes egy olyan párt képviselőjétől hallani a fentieket, amelynek nevéhez a fizetős egészségügy bevezetése, illetve annak kísérlete fűződik. Szerinte az interpelláció megállapításai köszönőviszonyban sincsenek a valósággal, félrevezetik a mentőket és a közvéleményt egyaránt. Minden megyében van mentő, rohamkocsi, és minden rohamkocsihoz tartozik kórház – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy az Országos Mentőszolgálat működésének fejlesztésében, a mentődolgozók méltó megbecsülésében "éppen a napokban léptünk egyet előre", és ez nem az első lépés, és nem is az utolsó. A kormány jövőre plusz tíz százalékot tesz hozzá az egészségügyi béremeléshez, így három év alatt 67 százalékkal nő átlagosan a mentőknél dolgozók bére. A 10 százalékos emelésre 4 milliárdos pluszforrást terveztek be. A 2019-ben esedékes emeléssel a növekmény mintegy 80 százalék lesz – jelezte a miniszter, aki beszámolt arról is, hogy jövőre a költségvetésben 100 milliárddal irányoznak elő többet az egészségügyre, és mentésre közel 40 milliárdot fordítanak. Megjegyezte: 2010-ben, a szocialisták távozásakor ez az összeg 22,5 milliárd forint volt. 2006-10 között a szocialisták 5,7 százalékkal csökkentették az Országos Mentőszolgálat támogatását, míg 2010 óta 76 százalékot tettek ehhez hozzá.

2010 óta 23 új mentőállomás épült, 37 százaléka a mentőállomásoknak megújult, és közel 500 új mentőautó állt forgalomba, ami a futó mentőautók 60 százaléka. Idén további 193 mentőautót szereznek be, és ha ez meglesz, minden eseti és rohamkocsit lecseréltek. Balog Zoltán hangsúlyozta: a mentőszolgálat személyes, családi ügye, és "olyan áldozatot hozott ebben az ügyben, amit senkinek nem kíván".

Szakács László reagálásában azt kérdezte, ha mindent megkapnak a mentők, miért lesz tüntetés? Az ellenzéki képviselő a választ nem fogadta el, a parlament 108 igen, 29 nem és 1 tartózkodó szavazattal jóváhagyta Balog Zoltán válaszát.

A szakszervezetek nem egységesek

Mindeközben a Magyar Idők arról ír, hogy nem született még végleges döntés arról, csatlakozik-e a hónap végére tervezett mentődemonstrációhoz a Rendészeti és Közigazgatási Dolgozók Szakszervezete (RKDSZ). Alelnökük, Gá­pel István a lapnak azt mondta: egyelőre egyeztetések folytak a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségével (MOMSZ), és ezek folytatódnak ezen a héten is. A MOMSZ elnöke, Kusper Zsolt ugyanakkor azt közölte, hogy az RKDSZ-szel közösen szervezik a megmozdulást, amit már meg is hirdettek: május 31-én 14 órára az Országos Mentőszolgálat Markó utcai székháza elé.

Az elnök azt is mondta, hogy levélben kérnek egyeztetési lehetőséget Csató Gábortól, a mentőszolgálat főigazgatójától. Az érdekképviselet célja továbbra is annak a 60 százalékos béremelésnek a kikényszerítése, amit szerintük májustól ígértek a mentődolgozóknak.

(forrás: MTI, Magyar Idők)

Könyveink