hirdetés
2025. január. 23., csütörtök - Zelma, Rajmund.

Az idősek is megbirkózhatnak az innovatív technológiával

Az idősek bizonyos fokú, a technológiai újításokkal és különösen az informatikával szembeni vonakodásának leküzdése valós kihívásnak tűnik.

Vannak azonban módszerek ennek az akadálynak a leküzdésére, például ha a végfelhasználókat már kezdetektől bevonjuk a számukra fejlesztett termékek és szolgáltatások tervezési folyamatába. Ezt a megközelítést nevezzük közös értékalkotásnak. Az elmúlt hónapokban hat európai országban, köztük Magyarországon is az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) Hocare2.0 projektje keretében több kkv és közszolgáltató tesztelte az értékalkotási módszer alkalmazását az otthonápolás és otthoni gondozás területén. A kapott visszajelzések azt mutatják, hogy az idősek többnyire elfogadják az informatikai megoldásokat, ha a fejlesztési folyamatokba bevonják őket és segítséget kapnak az eszközök használatának elsajátítására, ahogy azt a következő két példa is mutatja.

A fiziológiai funkciók tele-monitorozása

Az otthonápolást nyújtó szolgáltatások számára kifejlesztett innovatív megoldások között igen népszerűek az idősek távfelügyeletét biztosító alkalmazások. Az E-Med4All Europe Ltd. magyar kkv olyan megoldást tervezett, amely a szív- és érrendszeri, valamint a vegetatív idegrendszer fiziológiai funkcióit elemzi, és széleskörűen alkalmazható a gyógyításban. A telemedicinás rendszer több mint 30 fiziológiai paramétert követ nyomon önállóan egy egyszerű oximéterrel, és a mért adatokat egy felhőben lévő feldolgozó egységnek küldi el. Bár az SCN4ALL rendszer által kínált kardiovaszkuláris nyomon követett paraméterek többsége már ismert volt az orvoslás számára, gyakorlati alkalmazásuk, különösen a lakosság körében, még nem volt megoldott.

A kkv képviselői maguk is meglepődtek azon, hogy az idősek bevonása milyen nagyban hozzájárult a termékfejlesztés sikeréhez. Bár az idősekkel a megoldáson való közös munka idő- és energiaigényes volt, de ugyanakkor sok olyan fontos jellemzőt tárt fel, amelyekre a kkv a tervezési fázisban egyáltalán nem gondolt volna.

Forrás: Országos Kórházi Főigazgatóság
Forrás: Országos Kórházi Főigazgatóság

"A bevont idősek nagyon pozitívan álltak a folyamathoz, élvezték a munkát és azt, hogy végre valakit igen komolyan érdekel a véleményük" – mondta Hegedüs István projektmenedzser a Közép-dunántúli Regionális Innovációs Ügynökségtől, aki szintén részt vett a tesztelésben. "Az idősekkel remekül lehetetett együtt dolgozni, a koruk nem jelentett semmilyen hátrányt".

Smart HomeCare rendszer

Szlovéniában a Caretronic nevű kkv próbált hasonló koncepcióval egy olyan innovatív rendszert fejleszteni, amely összeköt egy érintőképernyős mobiltelefont, illetve kombinálja azt biztonsági karszalagokkal és intelligens tabletta adagolóval, annak érdekében, hogy az idősek minél hosszabb ideig és jobban élhessenek saját otthonaikban, egyúttal hivatásos vagy informális gondozóik számára hatékony eszközt biztosítson gondozásukhoz. A „gondostelefon” megoldás olyan funkciókat kínál, mint a segélyhívások, értesítések, emlékeztetők, gondozási dokumentáció, az aktivitási szintek figyelemmel kísérése, a veszélyes helyzetek észlelése, vagy a gyógyszerek automatikus adagolása előre meghatározott időben és adagokban.

Bár nagyobb erőfeszítéseket igényelt az idősek részvételre történő mozgósítása és motiválása, mivel a tevékenységek többnyire virtuálisan zajlottak a COVID-19 járvány miatt, végül mind a kkv-k, mind az idősek nagyra értékelték a fejlesztési folyamatban való együttműködés lehetőségét. Jelena Vidović, a kráni L.t.d. vállalkozástámogató központ munkatársa, aki maga is közreműködött a folyamatban, úgy nyilatkozott, hogy "az ezüst generáció határozottan nem zárkózik el a digitális megoldások használatától, ha ezeket megfelelően előkészítik és elmagyarázzák. Az idősebbek közül sokan rendelkeznek digitális készségekkel. A kulcselem az emberi kapcsolatok és a digitális eszközök megfelelő keveréke. Emellett elengedhetetlen a bizalom és a rendszeres kommunikáció".

"Az idősekkel való tesztelés során megtanultuk, hogy a siker és a végfelhasználók általi elfogadás kulcsa az, hogy megfelelően elvégezzük a házi feladatunkat, és megismerjük a célcsoport valódi igényeit. Kérdezzük meg az időseket, hogy mit szeretnének, tiszteljük az állapotukat és a képességeiket. Legyünk türelmesek és magyarázzunk el mindent alaposan a végfelhasználóknak, akiket be kell, hogy vonjunk a tervezési folyamat minden lépésébe, így a közös értékalkotási folyamatban történő részvételük minden fejlesztő számára haszonnal jár "- emelte ki a tesztelésben szintén részt vevő Csizmadia István, az OKFŐ Pályázati és Projektkoordinációs Igazgatóságának nemzetközi projektjeit irányító szakmai főtanácsadója.

A HoCare2.0 projektről

HoCare2.0 projektet az Interreg Central Europe Programme biztosítja. A programban a közép-európai régió 11 projekt partnere működik közre 6 különböző országból (Magyarország, Olaszország, Csehország, Szlovénia, Lengyelország, Németország). Az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával megvalósuló program innovatív otthonápolási/gondozási megoldások fejlesztésére ösztönözi a közép-európai régió egészségügyi hatóságait, egészségügyi közszolgáltató intézményeit, valamint üzleti alapon működő szolgáltatóit. A projekt az ügyfélközpontú otthoni ápolási megoldások megvalósítását és bevezetését támogatja a közös értékalkotás módszerének alkalmazásával. Ez a kkv-k, közintézmények, kutatóintézetek és a végfelhasználók bevonását jelenti az új innovatív egészségügyi és szociális szolgáltatások vagy termékek fejlesztésébe, ezáltal minőségi változásokat indíthatnak el a régióban.

Az Országos Kórházi Főigazgatóság kormányzati középirányító szervként országosan felel az egészségügyi ellátásszervezésért, fejlesztésért, és minőségbiztosításért. Az OKFŐ közel 100 kórház fenntartója. Számos nemzetközi egészségügyi projekt és az Európai Unió támogatásával megvalósuló egészségfejlesztési operatív program kedvezményezettje. A HoCare 2.0 projekt az OKFŐ számára az otthoni szakápolás, valamint az egynapos sebészet és más, a fekvőbeteg ellátás időtartamát lerövidítő ellátások szempontjából kínál majd hosszabb távon hasznosítható eredményeket.

További információk a HoCare2.0 projektről: HoCare2.0 projekt oldalon

Ingyenesen letölthető kézikönyvek.

Könyveink