Kitekintő
Az amerikai orvosok akár évi 850 milliárd dollárt is elpocsékolnak
A Thomson Reuters jelentésének további megállapításai:
– A szükségtelen kezelések, például az antibiotikumok túlzott használata és a műhibák kivédésére szolgáló többlet laboratóriumi tesztek a pazarlás 37 százalékát teszik ki, évente 200-300 milliárd dollárt.
– A csalás okozza a túlköltekezés 22 százalékát, akár 200 milliárd dollárnyi veszteséget.
– Az adminisztráció kevéssé hatékony volta, a felesleges papírmunka 18 százalékát adja a pazarlásnak.
– Az orvosi hibák 50–100 milliárdos szükségtelen kiadást jelentenek évente, a teljes elvesztegetett forrás 11 százalékát.
– A megelőzhető állapotok, például a kontrollálatlan diabétesz miatti kezelések 30–50 milliárd dollárba kerülnek évente.
Egy átlagos amerikai kórház évente átlagosan költségvetése negyedét fordítja számlázásra és adminisztrációra, a kanadai átlag közel kétszeresét – olvasható a jelentésben. Az amerikai orvosok hetente közel nyolc órát töltenek papírmunkával, és átlagosan 1,66 irodistát fizetnek. Miközben az alaporvoslásból hiányoznak a szakemberek, a sürgősségi ellátást túlzottan is használják.
Mindez magyarázhatja, miért költenek az amerikaiak az egészségügyre a GDP-hez (bruttó hazai termék) viszonyítva többet, mint bármely más OECD országban, miközben a lakosság kevésbé egészséges, több a diabéteszes eset, az elhízás, a szívbetegség.