Az állam jól megfenyegeti önmagát
Az egészségügyi szolgáltatóktól megkövetelt minimumfeltételek minap jelzett módosítása, enyhítése kapcsán ír a Világgazdaság.
A szakmai minimumokat a szakállamtitkárság legfőbb tanácsadó testületei, a szakmai kollégium tagozatai határozták meg, de egyesek inkább a vágyaikat, sem mint a realitást fogalmazták meg – idézik Rácz Jenőt. A Magyar Kórházszövetség elnöke szerint ennek ellenére az intézményeknek a valós helyzetet kell az ÁNTSZ elé tárniuk azokban a „bevallásokban”, amelyeket elvileg már a múlt hónapban el kellett küldeniük. Csak így lehet ugyanis azért harcolni, hogy több pénz jusson, mert önerőből a legtöbb intézmény nem tud megfelelni a követelményeknek.
A tisztiorvosi szolgálat – mint a Világgazdságnak elmondták – november 1-jéig ellenőrzi, hogy a megküldött adatok megfelelnek-e a valóságnak. Ha egy egészségügyi intézmény vagy annak egy osztálya nem tud annyi orvost, nővért alkalmazni, nem rendelkezik olyan eszközökkel, amelyek az adott szintű ellátáshoz kellenek, nem működhet, hiába van szerződése az egészségbiztosítóval.
Az ÁNTSZ tavaly több mint 360 gyógyító egységet ellenőrzött, és szinte minden esetben talált eltérést a jogszabályi előírástól. Bírságot sehol sem szabtak ki, és osztályt, intézményt sem zártak be, erre korábban sem volt példa – emlékeztet írásában a vg.hu.