2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés
hirdetés

Ausztriában regionális szigorítások lépnek életbe

Először jelentettek koronavírusos fertőzötteket a Franciaországhoz tartozó Új-Kaledóniából. Nemzetközi kitekintés.

Szigorúbb szabályozásokat vezetnek be Ausztriában azokon a településeken, körzetekben, ahol 100 ezer lakosra vetítve meghaladja a 400-at az új koronavírus okozta megbetegedések száma hét nap átlagában.

Az egészségügyi minisztérium a hét végén tájékoztatta a tartományi vezetőket arról, hogy a március 10-től érvényes rendelkezés értelmében kiutazási korlátozás lép érvénybe azokban a körzetekben, illetve "regionálisan behatárolt hotspotokban" (gócpontokban), ahol a járványügyi mutatók ezt indokolják. Ez azt jelenti, hogy az adott települést csak negatív koronavírusteszttel lehet elhagyni. Ezek érvényessége PCR-teszt esetén 72 óra, míg a kevésbé megbízható antigénteszt esetén 48 óra. Kivételt csak a gyerekek, az átutazók, illetve azok élveznek, akik igazoltan átestek a betegségen.

A rendelet jelenleg három körzetet érint: a karintiai Hermagor kerületet, Alsó-Ausztria második legnagyobb városát, Bécsújhelyet és a salzburgi Pongau két kisebb települését.

A kiutazásra vonatkozó tesztkötelezettség feloldásának az a feltétele, hogy a hétnapos megbetegedési átlag legalább tíz napon keresztül százezer főre vetítve 200 alá kerüljön. Azokon a helyeken, ahol a megbetegedési mutató több mint egy héten keresztül 400 fölött van, további intézkedések várhatók: a karanténszabályok, illetve a koronavírus elleni általános előírások betartásának célzott és gyakoribb ellenőrzése, a kontaktkutatás kiterjesztése, illetve gyanú esetén a tesztelés két-háromszori megismétlése.

A szúrópróbaszerű ellenőrzéseket a rendőrség végzi, de szükség esetén a hadsereg is igénybe vehető erre a célra. Az érintett településeken a minisztérium az eddigi sokszorosára növeli a tesztelési kapacitást, és a szűréshez kellő emberi erőforrást is biztosít, elsősorban szintén a hadsereg állományából.

*

Regionális szigorításokat vezetnek be Romániában az ismét felerősödő koronavírus-járvány miatt: hétfőtől Bukarestben bezárnak a vendéglátó- és rendezvénytermek, Temesvárt és a bánsági nagyvárossal összenőtt négy szomszédos községet pedig vesztegzár alá helyezik két hétre.

A bukaresti részleges zárásról szóló döntést - alig másfél hónappal a január 20-i újranyitás után - a fővárosi járványügyi operatív törzs hozta meg vasárnap, miután a város "vörös zónába" került, vagyis az előző két hétben diagnosztizált fertőzöttek száma már harmadik napja meghaladta a lakosság 3 ezrelékét.

A testület elrendelte a mozik, színházak, koncerttermek, játéktermek és vendéglők beltéri részeinek bezárását is a román fővárosban. A kerthelyiségek nyitva maradhatnak, a szállodákban működő vendéglők pedig zárt térben is kiszolgálhatják szállóvendégeiket.

Az eddigi szabályozás szerint a 3 ezrelék feletti fertőzési arány a bukaresti végzős diákokat is megfosztotta volna az óralátogatás lehetőségétől, a vörös forgatókönyvben ugyanis eddig csak az alsó tagozatos kisdiákok járhattak be az iskolába. A főváros vörös zónába kerülését követően azonban péntek este az országos járványügyi operatív törzs enyhített a szabályozáson: a nyolcadikosok és tizenkettedikesek immár országszerte látogathatják az órákat, és csak akkor kényszerülnek távoktatási rendszerben folytatni a tanévet, ha a településen az utóbbi két hét fertőzési rátája meghaladja a lakosság 6 ezrelékét.

A módosítást az utóbbi napokban Sorin Cimpeanu oktatási miniszter követelte a leghangosabban, arra hivatkozva, hogy a nyolcadikosok felmérő és a tizenkettedikesek érettségi vizsgáit sem online rendezik, ezért fontos, hogy a felkészítő időszakban is személyesen jelen lehessenek az órákon.

Romániában az utóbbi hónapban több mint másfélszeresére emelkedett az újonnan kimutatott koronavírus-fertőzések heti átlaga. A legrosszabb a helyzet Temes megyében, amely a február eleji mélypont idején sem került ki a vörös zónából, azóta pedig a fertőzési ráta már 5,6 ezrelékre nőtt. A vesztegzár alá vont Temesváron vasárnap éjféltől kezdődően két hétig a lakosok csak a legszükségesebb esetben mehetnek ki az utcára, ennek okáról pedig saját felelősségre megírt nyilatkozatot vagy munkáltatói igazolást kell felmutatniuk, ha igazoltatják őket. Bezárnak a piacok, vendéglátóhelyek és a kulturális intézmények. Az üzletek - a gyógyszertárak és benzinkutak kivételével - legfeljebb este nyolcig tarthatnak nyitva, és befogadóképességük 30 százalékára kell korlátozniuk a bent tartózkodó vásárlók létszámát. Hétvégén csak az élelmiszerboltok és a gyógyszertárak maradhatnak nyitva a karantén idején.

Temesváron vasárnap már valamelyest csökkent, de továbbra is a lakosság 7,36 ezrelékét teszi ki az utóbbi két hétben diagnosztizált koronavírus-fertőzések aránya.

*

Először jelentettek koronavírusos fertőzötteket a Franciaországhoz tartozó Új-Kaledóniából: az eddig feltárt kilenc eset miatt kéthetes teljes lezárást rendeltek el hétfőtől a Csendes-óceáni francia területen, amelyet mostanáig teljesen megkímélt a járvány. A kilenc esetet a vasárnapi tömeges szűrés során tárták fel az egészségügyi hatóságok, amelyet azért rendeltek el, mert a másik Csendes-óceáni francia területen, az Új-Kaledóniától 2200 kilométerre keletre található Wallis és Futuna-szigeteken az előző nap először bizonyult pozitívnak egy helyi lakos koronavírustesztje.

Francia Új-Kaledónia, illetve Wallis és Futuna mindeddig a világ olyan ritka területeihez tartozott, ahol nem volt jelen a Covid-19, miután minden beutazónak kéthetes karanténba kellett vonulnia a számára kijelölt hotelben. A két szigetcsoport körül egészségügyi buborék volt, és ezért szabadon is lehetett közlekedni. A hatóságok egyelőre nem tudják, hogy a vírus hogyan jelent meg Wallis és Futunán.

"Az első vizsgálatok szerint a páciensnél február közepén jelentek meg a tünetek, így feltételezhető, hogy január végén fertőződött meg Wallis és Futunán", mondta Thierry Santa, Kaledónia kormányzatának vezetője.

Az első fertőzöttet súlyos állapotban kezelik a térség központjának számító Noumea kórházában. "Egy olyan emberről van szó, aki hetekkel ezelőtt két hetet karanténban töltött, amelyet egy negatív teszt után hagyhatott el. Amikor a tünetek megjelentek nála, orvoshoz fordult, és a tesztje pozitívnak bizonyult, ez arra utal, hogy a koronavírus már terjed a szigeten" - hangsúlyozta Hervé Jonathan, Wallis és Futuna állami képviselője az AFP francia hírügynökségnek.

Thierry Santa arra kérte azokat, akik Wallis és Futunából január 25. óta tértek vissza Új-Kaledóniába, hogy azonnal vonuljanak karanténba és jelentkezzenek egy megadott telefonszámon. A kormányzó azt is bejelentette, hogy hétfőtől szigorú lakhelyelhagyási tilalom lép életbe mindenki számára azzal az egyértelmű céllal, hogy megálljon a vírus terjedése, amíg még nem késő. A lezárás részleteit hétfőn ismertetik, de a hatóságok azt már bejelentették, hogy az iskolák bezárnak, és minden, nem létfontosságú tevékenységet betiltanak, az oltási kampányt pedig felgyorsítják a 250 ezer lakosú Új-Kaledóniában, ahol eddig 5 ezren vették fel az első dózist, és 1603-an pedig már mindkét komponensét megkapták az oltásnak.

(forrás: MTI)

cimkék

hirdetés

Könyveink