Áttörés a mellrák megelőzésében?
Egy londoni, mesterséges megtermékenyítéseket végző klinikán júniusban végezték el azt a vizsgálatot, amely kizárta, hogy a beültetett embrió hordozza a BRCA1 nevű gén hibás változatát, amelynek jelenléte akár hétszeresére növelheti a mellrák kialakulásának valószínűségét. A család azért döntött az előzetes vizsgálat mellett, mert az apa valamennyi nőrokona mellrákban szenvedett. Beültetés előtti genetikai vizsgálatot eddig is végeztek a szigetországban, olyan betegségek kiszűrésére, mint a Huntington-kór és a cisztás fibrózis.
A szakemberek tizenegy, háromnapos embriót vizsgáltak meg egy-egy sejt eltávolításával, ezek közül hat hordozta a BRCA1 hibás formáját. Az ettől mentesnek bizonyulók közül kettőt ültettek be az anyaméhbe, de csak az egyikből fejlődött magzat.
A beültetés előtti genetikai vizsgálat vezetője szerint mindez egy új korszak nyitányát jelenti, amelyben segíteni lehet a rákos megbetegedésekre hajlamosító génekkel rendelkező szülőknek és születendő gyermekeiknek. A hibás géntől nemcsak a gyermekeket, hanem a leszármazottaikat is megkímélik.
Forrás: InfoRádió/The Independent