Antitestek új szerepben
Amerikai mikrobiológusok az antitestek új működési módját fedezték fel: nemcsak a szervezet immunsejtjeit késztetik a betolakodó baktériumok elpusztítására, hanem a baktériumokat is egymásnak ugrasztják.
A Yeshiva Egyetem Albert Einstein Orvosi Fakultásának kutatói a pneumococcus (Streptococcus pneumoniae) elleni védekezést tanulmányozzák, és egy olyan új típusú antitestet fedeztek fel, amely a későbbiekben segítségünkre lehet terápiás vakcina fejlesztésében.
Az antitestek arra késztetik a baktériumokat, hogy összegyűljenek, ilyenkor pedig a baktériumok a nagy egyedsűrűség miatt elkezdik korlátozni saját egyedszámukat. Vagyis az antitest a quorum sensing nevű bakteriális kommunikációs mechanizmust befolyásolja, aminek hatására a baktériumok saját testvéreiket megölő fehérjéket kezdenek expresszálni. Ez utóbbi folyamat neve: fratricida mechanizmus, a latin frater – testvér – és cida – ölő szavak összekapcsolásából.
A kutatás, amelyről a ScienceDaily számolt be, az mBio nevű folyóirat (az Amerikai Mikrobiológus Társaság lapja) szeptember/októberi számában jelenik meg (Masahide Yano és munkatársai: Antibodies to Streptococcus pneumoniae Capsular Polysaccharide Enhance Pneumococcal Quorum Sensing).