Amerikában nem drága
Laborok ügynöki hálózata
Az amerikai – ha megfelelő biztosítással rendelkezik – évente elmegy kivizsgálásra a családi orvoshoz. Ilyenkor vér- és vizeletvizsgálaton is átesik. Ritkán végzik el feleslegesen, illetve ismétlik meg egy betegnél ugyanazokat a laborvizsgálatokat.
A vért a családorvosi rendelőben az asszisztensnő veszi le. Az alapvizsgálatok során mérik a kálium, a nátrium, a klór, a karbamidnitrogén, a kreatinin, a kalcium, az összfehérje, az albumin, az alkalikus foszfatáz, az AST, a bilirubin, a triglicerid, a koleszterin, a HDL, az LDL, a vércukor és a THS szintjét, valamint néznek qualitatív és quantitatív vérképet is.
A vért mindig védőkesztyűben veszik le, és kétfajta biztonsági tűt alkalmaznak. Az egyik fajtánál a vérvétel után a műanyag kupakot visszahúzzák a tűre (ilyet Magyarországon is használnak – a szerk.), a másik fajta pedig egy kattintással magától visszahúzódik a tokjába. Napjában akár többször is a laborba szállítják a mintákat, ahonnan a leleteket komputeren küldik vissza (igen gyorsan) az orvosnak.
A kórházak saját laboratóriumaiban készült vizsgálati eredményeket a kórház bármely komputerénél ülő orvos le tudja olvasni. Nagy a biztosítói szigor is: gyakran ellenőriznek, és ha úgy látják, hogy az orvos túl szabadon bánik a lehetőségekkel, először csak figyelmeztetik, majd letiltják a biztosító listájáról. Mivel a legtöbb laboratóriumi alapvizsgálat elég olcsó, nem tartoznak azon vizsgálatok körébe, mint mondjuk az MRI vagy a CT. Ez utóbbiakhoz előzetesen ki kell kérni a biztosító írásos hozzájárulását, amelyet az egyébként többnyire minden gond nélkül megad.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!