Aloe vera, az ismeretlen ismerős
A gyógynövények széles körű gyógyhatásának hallatán bárki azt gondolhatja, hogy a reklámozott vagy dicsőített termékek gyógyhatású készítmények, vagy éppen gyógyszerek. A legszigorúbb kategóriába, vagyis a gyógyszerek közé eddig egyetlen Aloe vera (Aloe barbadensis Miller) tartalmú termék sem került be Magyarországon. Az Országos Gyógyszerészeti Intézet mindössze két esetben adott ki engedélyt Aloe verát tartalmazó gyógyhatású készítményre. A termékek túlnyomó része OÉTI-engedéllyel rendelkezik, amelyhez nem szükséges gyógyhatást bizonyítani. Ezek után felmerül a kérdés, hogy valójában mire jó és mennyire hatékony gyógynövény az Aloe vera.
Az Aloe vera hatását több mechanizmussal magyarázzák. A gél csökkenti a hisztamin képződését, illetve a bradikinin és a tromboxán aktivitását. A hatás talán legjelentősebb komponense a gél poliszacharid-tartalmának, különösen az acemannánnak tulajdonítható, amely immunstimuláns, és számos kedvező hatása van (serkenti a T-limfociták és a makrofágok működését).
Nápolyi poszterek
Az idén októberben Nápolyban rendezték meg a harmadik olyan nemzetközi szimpóziumot, amely a természetes hatóanyagokkal foglalkozott (International Symposium on Natural Drugs). A. Can és munkatársai két poszteren számoltak be az Aloe vera gél káros hatásairól. Az első vizsgálat során 2-es típusú diabetesben szenvedő egerek kaptak Aloe vera gélt. A gél tartós adása növelte a szérum lipidkoncentrációját és a szívizom lipidperoxidációját, ezáltal fokozta az atherosclerosis és a diabeteses szövődmények kialakulásának kockázatát. A másik vizsgálatban az egerek bőrében mutattak ki fokozott lipidperoxidációt az A. vera tartós, orális adagolása után. Az eredmények, bár nem utalnak egyértelműen arra, hogy a növény géljének humán alkalmazása káros lenne, óvatosságra intenek.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!