Allah és a földi szépség
Iszlám műremekek Keszthelyen
A keszthelyi Helikon Kastélymúzeum egyedülálló élményt kínál a látogatóknak. Immáron állandó tárlatként tekinthető meg az a kiállítás, amely a teljes iszlám térséget átfogva, 300 válogatott műtárgyon keresztül enged bepillantást a XVIII–XX. századi muszlim életformába.
A történelem többször is beavatkozott a magyarországi kiállítás sorsába. Ha Szaddám Husszein kuvaiti inváziója alatt nem akadtak volna olyan bátor emberek, akik a háborús körülmények között is gondoltak az értékmentésre, ma ezeket a kincseket sehol nem lehetne megtekinteni. A műkincsek Tárek Radzsab és felesége, Dzsehán Radzsab tulajdonát képezik, akik magánmúzeumukban a világ egyik legjelentősebb iszlám művészeti gyűjteményét hozták létre. A kilencvenes években kurátorként náluk dolgozott Fehérvári Géza nemzetközi hírű orientalista, a londoni egyetem emeritus professzora. A kuvaiti házaspár két évvel ezelőtt az ő közbenjárására kölcsönzött 300 reprezentatív műtárgyat a keszthelyi Helikon Kastélymúzeumnak, ahol régóta tervezték a virágzó iszlám kultúra bemutatását.
Az amerikai terrortámadások csak átmenetileg helyezhették különleges megvilágításba a tárlatot, hiszen a művészet lényegét nem lehet politikai aktualitásokhoz kötni. Egy olyan országban, amely világvallások határa mentén helyezkedik el és erősen kötődik az iszlámhoz, még fontosabb a másfajta értékek és mentalitás megbecsülése. Legkorábbi kapcsolatunk még a honfoglalás előtti időkre nyúlik vissza, amikor perzsa-arab tudósok először tettek említést elődeinkről, és az sem közismert tény, hogy a koronázási jelvények legrégibbikének, a jogarnak a fejét alkotó hegyikristály gömb a Fátimida-dinasztia X. századi Egyiptomában készült.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!