hirdetés
2024. november. 23., szombat - Kelemen, Klementina.

Reálértéken csökken a finanszírozás

Alapellátás: illúziók nélkül

A Falusi Körzeti Orvosok Országos Szövetsége (FAKOSZ) szerint reálértéken csökken az alapellátás finanszírozása 2011-ben; felerősödhet a pályaelhagyás, elöregedés e területen.

A szövetség a 2011. évi költségvetési törvényjavaslatra reagált varánapi közleményében. A FAKOSZ szerint a beterjesztett javaslatban a 2010. májusi kormányprogrammal ellentétben nem szerepel az alapellátás a prioritásként kezelt területek között, csupán a háziorvosok számára különösebb jelentőséggel nem bíró, úgynevezett egészség-ipar fejlesztése az, ami a kiemelt célok közt felsorol a kormány.

A törvényjavaslatban és mellékleteiben szereplő adatok szerint a 3 százalékosra tervezett GDP-bővülés mellett a természetbeni egészségügyi ellátásokra fordított források részaránya csökken - a 2009. és 2010. évi átlag 2,92 százalékról 2011-re 2,85 százalékra.

A közlemény szerint az egészségügyi természetbeni ellátások közül a kórházak finanszírozásánál figyelhető meg növekedés - ami a teljes kassza minimális bővülését is eredményezi - 9 százalékkal a 2010. évhez képest. Hozzáteszik, hogy az ebből a növekedésből eredő többletforrás gyakorlatilag a lejárt szállítói tartozások kiegyenlítésére lesz elegendő, azaz a 2011-re prognosztizált 3,5 százalékos infláció mellett a kórházak esetében is a reálfinanszírozás csökkenése - jó esetben szinten maradása - jelezhető előre, ami viszont a kórházi adósságspirál újbóli beindulását, a várólisták fennmaradását is eredményezheti.

Az alapellátásról a FAKOSZ azt írja: ezen a területen mindösszesen 3,4 százalék forrásbővüléssel – azaz praxisonként átlagosan mintegy havi 40 ezer forinttal – számol a kormány, ami a 3,5 százalékos infláció mellett minimálisan, de csökkenő reálértékű finanszírozás.

Azaz várhatóan béremelésre, személyes jövedelembővítésre nem ad lehetőséget a vállalkozó háziorvosok számára; ez pedig a jelenlegi kedvezőtlen folyamatokat - pályaelhagyás, utánpótlás hiánya, elöregedés, egyes területek fokozódó „egészségügyi elsivatagodása”, stb. - fogja felerősíteni - figylemeztet a szövetség.

A FAKOSZ szerint ennél is tragikusabb a kép a szakrendelések tekintetében, ahol nominálisan is 5,6 százalékos csökkenés a terv, azaz reálértéken közel 10 százalék, ami itt is a várólisták növekedését eredményezheti; a közegészségügyi feladatoknál viszont 7 százalékos nominál- (körülbelül 3-4 százalékos reál-) növekedés várható, aminek indokolhatósága az előterjesztésből nem kiolvasható.

(forrás: FAKOOSZ)

Könyveink