A prevenciós és terápiás nihilizmus felszámolása a tüdőgygyász szakemberek célja
Küzdelem a COPD ellen – a „járvány” megfékezhető
A COPD elleni küzdelem évének nyilvánította a Magyar Tüdőgyógyász Társaság az idei esztendőt. Az okokról dr. Herjavecz Irén egyetemi magántanárt, a társaság elnökét kérdeztük.
Miért éppen a krónikus obstruktív tüdőbetegséget (COPD) tették az első helyre a legyőzendő kórképek sorában?
– A COPD világszerte komoly népegészségügyi probléma. Jelentősége – a hazai tüdőgyógyászat és az egész magyar egészségügy számára is – az aggasztó morbiditási és mortalitási adatokban rejlik. A COPD ma az egyetlen kórkép a jelentős halálozással járó krónikus betegségek sorában, amelynek mortalitása gyors ütemben nő. Epidemiológiai előrejelzések szerint 2020-ra ez lesz a harmadik leggyakoribb halálok, a korai munkaképtelenséget okozó betegségek sorában pedig az ötödik helyre kerülhet.
Hány beteget tartanak nyilván hazánkban?
– Országos nyilvántartásunkban 2003-ban 53 955 COPD-s beteg szerepelt. Ez a szám a pulmonológiai osztályokon megfordult, illetve a tüdőgondozókban nyilvántartott és kezelt betegeket, következésképpen a súlyos COPD-ben szenvedőket takarja. Figyelembe véve ugyanakkor, hogy a dohányosok 15-20 százalékánál alakul ki COPD, és hogy Magyarországon az emberek 45 százaléka élete során hosszabb-rövidebb ideig dohányzik, becsléseink szerint valójában 500-600 ezer ember szenved COPD-ben.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!