A MOSZ elnöke a szigorúbb másodállás-szabályokról
A Spirit FM Több-kevesebb című műsorában Dr. Srádi Péterrel, a Magyar Orvosok Szakszervezetének elnökével beszélgettek arról, hogy a Semmelweis Egyetem új irányelvekkel korlátozná az egészségügyi dolgozók másodállásait.
A Semmelweis Egyetem klinikai központja aggályosnak tartja a másodállások számát, ezért szigorúbb szabályozást vezetne be. Srádi Péter emlékeztetett, hogy az egészségügyi szolgálati jogviszony bevezetésével szigorították a másodállások vállalását. A törvény szerint hathavi átlagban legfeljebb heti 60 óra munkavégzés engedélyezett, és minden külső munkavégzéshez a munkáltató jóváhagyása szükséges.
A jogalkotó korábban azt mondta, hogy ez a törvényi passzus egy lehetőség, amivel alapvetően nem kívánnak élni. De ez a jelen eset is arról szól, hogy a munkáltató a saját szempontjai alapján szeretné a másodállásokat korlátozni, ami szerintünk aggályos. Leginkább az az aggályos, hogy ezt egy fűnyíró elv szerint teszi – mondta a szakszervezet elnöke.
A szigorítások nemcsak az orvosok magánpraxisát, hanem a betegek ellátását is érinthetik.
Alapvetően egyetértünk azzal a szemponttal, hogy a betegeknek joga van a pihent orvoshoz, de (...) hogyha valaki éveken keresztül felépített egy magánpraxist, attól egyik napról a másikra nem lehet megfosztani. Bevételkiesést is jelent, és a betegek ellátása is veszélybe kerülhet ezáltal – mondta a szakszervezet vezetője.
A Magyar Orvosok Szakszervezete levélben fordult a Semmelweis Egyetem klinikai központjához, kérve az intézkedés visszavonását, ám választ nem kaptak.
Ha a Semmelweis Egyetem direktívája gyakorlattá válik, akkor könnyen lehet, hogy vidéki kórházak, illetve más egyetemi központok is követni fogják őket – fogalmazott az elnök, hozzátéve, hogy ez országos szinten is jelentős változásokhoz vezethet.
A szakszervezet jogi eszközökkel próbál segíteni az orvosoknak.
Mi jelezzük a problémát a munkáltató felé. Úgy érezzük, hogy a dolgozókkal szemben és a betegekkel sem teljesen méltányos, de azt gondoljuk, hogyha ez nem talál meghallgatásra, akkor a munkavállalóknak egyéni jogi eljárásban van lehetőségük fellépni ez ellen az intézkedés ellen – foglalta össze a helyzetet Srádi Péter a Spirit FM Több-kevesebb című műsorában.