Egészségpolitika
A minisztérium válasza az ombudsman fogyatékosokat védő megnyilvánulására
Az Országgyűlési Biztos Hivatala közleményében azt írta: „sem alkotmányos, sem költségvetési, sem egyéb szempontból nem indokolható, hogy az állam a megszorítások során éppen azoknak az áldozatára számítson, akik számára a hétköznapi életet segítő, támogatott eszközökhöz való hozzáférés az egyetlen esély a méltó élethez”.
Miközben a fejlett világ egészségügyi szolgáltató rendszere felkészült és alkalmas a fogyatékossággal élő emberek ellátására, addig az állampolgári jogok országgyűlési biztosa szerint a hazai jogállami demokrácia még csupán tanulja ezeket a normákat – tették hozzá.
Szabó Máté kiemelte, hogy a diszkrimináció tilalma és az esélyegyenlőség biztosításának állami célkitűzése nem fakultatív, hanem kötelező feladatot jelent. A cél valamennyi emberi jog és alapvető szabadság teljes és egyenlő gyakorlásának, az emberi méltóság tiszteletben tartásának előmozdítása, védelme és biztosítása.
„A fogyatékos emberek végre nem jótékonykodást, hanem esélyegyenlőséget akarnak” – hangsúlyozta az ombudsman, aki szerint „megengedhetetlen, hogy az állam a támogatási rendszer korrekcióit éppen a rendszer legrászorultabbjai rovására hajtsa végre”.
A gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatásáról szóló rendeletmódosítással a szakpolitika célja az, hogy csökkentse az év végéig várhatóan felhalmozódó hiányt, továbbá, hogy „igazságosabb legyen a támogatott gyógyászati segédeszközökhöz való hozzáférés valamennyi rászoruló részére” – tartalmazza a közlemény.
Az Egészségügyi Minisztérium (EüM) ennek kapcsán azt közölte az MTI-vel: a támogatási rendszer átalakítása a betegek érdekeit tartja szem előtt, kidolgozásában a tárca és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) nagy mértékben támaszkodott a szakmai és betegszervezetek tapasztalataira, és számos kérdésben sikerült konszenzusos, mindenkinek megfelelő megoldásokat találniuk.
Hangsúlyozták, hogy egy bokaszalag-szakadás vagy bokatörés miatt bokarögzítőt viselő, vagy egy méretsorozatos lúdtalpbetétet viselő ember nem tekinthető fogyatékosnak.
„Ugyanakkor kiemelnénk, hogy a valódi fogyatékossággal élő betegek számára első lépcsőben augusztus közepén életbe lépő változások a kihordási idő csökkentését, új technológiák befogadását, illetve nagyobb felírható mennyiséget tesznek lehetővé, ezáltal is javítva a betegellátás minőségét” – tette hozzá a minisztérium.
A gyógyászati segédeszközök új támogatási rendszerét részletesen az OEP honlapján lehet áttekinteni.
MTI