A követelésekkel csak bajt lehet elérni? (frissítve)
Az elvándorlásra toborzás helyett a közös munka folytatását javasolja a rezidenseknek Szócska Miklós egészségügyi államtitkár nyílt levelében, amelyet vasárnap küldött el a Magyar Rezidens Szövetség elnökének. A Magyar Rezidens Szövetség minden olyan ajánlatot megfontol, ami képes az orvosok kényszerelvándorlását érdemben csökkenteni, de nem csak számukra, hanem az egész orvostársadalomnak kell méltó bér- és munkakörülményeket teremteni.
- Nincs több pénz a rezidenseknek, nő az elkerülhető halálozás
- Nem kampányolhatnak a kórházban a rezidensek
- Matolcsy Györgynél csak a kassza kulcsa van, pénz viszont nincs
- Szócska Miklós még a héten megkeresi javaslataival a rezidenseket
- Országjáráson a rezidensszövetség
- Anyagilag támogatja orvosai továbbképzését a Szent György Kórház
- Sokan érdeklődnek a rezidensek kibővített ösztöndíjprogramja iránt
Az államtitkár a Kossuth Rádióban elmondta: elfogadja a rezidensek érveit és megérti helyzetüket, de baráti hangú levelében leírta, hogy egyúttal kiemelte: jelenleg nincs olyan ágazat, ahol meg lehetne mondani, hogy mi lesz öt év múlva.
Ebben „az iszonyúan kiélezett gazdasági helyzetben a követelésekkel csak bajt lehet elérni” – fogalmazott az államtitkár. A megoldást csak közösen, kemény munkával lehet megtalálni – tette hozzá. Szócska Miklós kiemelte, hogy a szövetséggel együtt átdolgozott Markusovszky Lajos ösztöndíjprogram második köre meglehetősen sikeres, naponta negyvenen jelentkeznek.
Az államtitkárság és a rezidensszövetség együttműködésére utalva az államtitkár nyílt levelének címe: 374, mivel mostanáig ennyi rezidens jelentkezett a kibővített rezidensi ösztöndíjprogramra. Az államtitkár szerint ez a szám azt mutatja, hogy a decemberi határidő lejárta előtt biztosan be fog telni a keret, tehát megtalálták azt a modellt, amely alkalmas a rezidensek itthon tartására.
Szócska Miklós szerint a következő években az intézményi hatékonyságból több száz millió forintot nyernek majd, és így lépésről-lépésre az összes rezidensre kiterjesztik majd ezt a fajta támogatást.
Az államtitkár megjegyezte: a rezidenseknek ahelyett, hogy az országot járva felmondásra buzdítják a kollégákat, inkább a polgármesterekkel kellene egyeztetniük arról, hogy segítsék a települések egészségügyi intézményeiben dolgozók letelepedését.
Szócska Miklós elmondása szerint levelében arra is kitért, hogy a rezidenseknek képzésükben a hallgatói önkormányzati jogosítványokhoz hasonló jogokat adnának. Így értékelhetnék oktatóik munkáját, a visszajelzések mentén javulna a képzésük színvonala – tette hozzá.
Az államtitkár kedden jelentette be sajtótájékoztatóján, hogy még ezen a héten megkeresi a rezidenseket javaslataival, amelyekkel véleménye szerint javítani lehet élethelyzetükön. A Magyar Rezidens Szövetség szintén kedden azzal a céllal indult országjáró körútra, hogy az év végéig minél többen helyezzék letétbe felmondólevelüket annak érdekében, hogy a kormányzat tegyen érdemi intézkedéseket az orvosi bérek és munkakörülmények rendezésére.
Papp Magor az MTI-nek később azt mondta: a levélről a sajtóból értesült, részleteit így egyelőre nem kommentálja.
A Magyar Rezidens Szövetség kedden azzal a céllal indult országjáró körútra, hogy az év végéig minél többen helyezzék letétbe felmondólevelüket annak érdekében, hogy a kormányzat tegyen érdemi intézkedéseket az orvosi bérek és munkakörülmények rendezésére. "Nem a rezidensszövetség akciója az elvándorlás okozója" – hangsúlyozta Papp Magor. Egyetlen kollégát sem kérnek arra, hogy hagyja el az országot, csak azt kérik, hogy ezek között a "méltatlan" körülmények között néhány hónapra, amíg nem történik érdemi változás, függesszék fel részvételüket az ellátórendszerben.
Kiemelte: ismerik az ország nehéz gazdasági körülményeit, közben azonban azt látják, hogy a költségvetésben tízmilliárd forintot lehet találni például egy klubcsapat stadionjának építésére. Ezért úgy gondolják, fontosabb lenne felszámolni azt a helyzetet, amelyben mintegy tízmillió állampolgár kényszerül méltatlan körülmények között igénybe venni az egészségügyi ellátórendszert, és több mint százezer egészségügyi dolgozó kénytelen méltatlan körülmények között dolgozni.
"Itt az ideje, hogy az egészségügy presztízsét helyreállítsuk, és ezzel a drámai mértékű orvoselvándorlást megfékezzük" – szögezte le Papp Magor. Ehhez meg kell találni azokat a forrásokat, amely alkalmas az egészségügy összeomlásának megakadályozására. Ha erre alkalmas intézkedés születik, akkor a rezidensszövetség azonnal fel fogja függeszteni az akcióját – tette hozzá a rezidensszövetség elnöke.