A kodein mint közlekedési veszélyforrás

Az enyhe vagy közepes erősségű fájdalom csillapítására rendelt opiátszármazékok, a kodein és a tramadol, többféle termék hatóanyagát is képezik világszerte. Most norvég kutatók foglalkoztak a gyógyszerszedés és a közlekedési balesetek lehetséges összefüggéseivel, melyet az indokol, hogy ebben az országban jóval több fogy e készítményekből, mint Európa más részein.
A korábbi vizsgálatok alapján nem lehetett egyértelmű következtetéseket levonni arra vonatkozóan, hogy a kodein használata miként hat a biztonságos közlekedéshez szükséges képességekre.
A norvég Népegészségügyi Intézet által lefolytatott és a Medical News Today internetes lapban a közelmúltban ismertetett friss felmérésben a közlekedési balesetek hivatalos nyilvántartását vetették össze a kodein- vagy tramadolhasználattal. A 33 hónapos nyomonkövetés során 181 baleset kapcsán sérült olyan gépjárművezető, aki a megelőző hét napban kodeint használt, míg 20 sérült sofőrnél igazolódott tramadolszedés.
A számadatok azt jelzik, hogy a kodein vásárlása utáni időszakban megkétszereződik a személyi sérüléssel járó közlekedési balesetek esélye, és évente 400 tablettánál nagyobb mértékű gyógyszerfogyasztás esetén háromszoros a kockázat. A fenti összefüggés a vezetési képességeket esetleg gyengítő egyéb gyógyszerek szedése szerinti korrekciót követően is szignifikáns maradt. A tramadol esetében ugyanakkor nem igazolódott hasonló összefüggés.
Úgy tűnik, hogy a kis mennyiségű, időszakos kodeinhasználat nem befolyásolja a balesetek számát, a szakemberek azonban felhívják a figyelmet, hogy ez nem feltétlenül igaz akkor, ha a járművezető másfajta gyógyszert – például valamilyen benzodiazepin-származékot – is bevesz a kodein mellett, mielőtt a volán mögé ül.
Dr. Simonfalvi Ildikó