Táplálkozás
A gyermekkori melaminfogyasztás hosszú távú hatásai
Az American Urological Association (AUA) 104. éves kongresszusán két olyan vizsgálatot is nyilvánosságra hoztak, melyek szerint a melamintartalmú tápszerekkel és tejporokkal táplált csecsemőknél 6–18 hónapos korban jó eséllyel kell számítani melaminkövek kialakulására a húgyutakban. Jó hír ugyanakkor, hogy e kövek többnyire eredményesen kezelhetők konzervatív módszerekkel, ezért műtéti beavatkozásra ritkán van szükség.
Az egyik vizsgálatban 50 olyan gyereknél elemezték a vesekövek számát, nagyságát, alakját és elhelyezkedését, akiknél bebizonyosodott, hogy korábban melaminnal szennyezett tápszert fogyasztottak. Az esetek 85 százalékában fél- és másféléves kor között jelentkeztek a kövek, melyek az 50 közül 42 gyermeknél mindkét vesében kialakultak. A vesekövesség kapcsán 11 gyermeknél lépett fel veseelégtelenség; ilyen esetekben a vesekövek mindkét vesében megjelentek és nagyobbak voltak, mint a veseelégtelenséggel nem járó esetekben.
A másik vizsgálatba ugyancsak olyan gyermekeket vontak be, akiknek anamnézisében melaminfogyasztás szerepelt. A 165 résztvevő többségénél (122 betegnél) közepes súlyosságú kőbetegséget véleményeztek. A kövek az esetek zömében 6 és 12 hónapos kor között jelentek meg, és a betegek több mint felénél tünetmentesnek bizonyultak. A többi esetben többnyire vizelés közben jelentkező vagy kólikás fájdalom hívta fel a kövekre a figyelmet, de ritkábban a vizeletürítés csökkenése vagy teljes megszűnése, valamint vérvizelés is előfordult.
Az eredményekről beszámoló Medical News Today internetes oldalon az AUA szóvivője, Anthony Atala kiemeli, hogy a mostani eredmények arra intik mind a szülőket, mind az orvosokat, hogy fokozott éberséggel figyeljék a vesekövesség tüneteit azoknál a gyermekeknél, akiket melamintartalmú tápszerrel etettek csecsemőkorban.
Dr. Simonfalvi Ildikó