Tudomány
A gének is felelősek a korai szexuális életért?
Azok a fiatalok, akiket egyedül nevelt az anyjuk, korábban kezdtek el szexuális életet élni, mint a többiek. Az apák nélkül felcseperedett fiatalok átlagosan 15,28 évesek voltak az első közösüléskor, míg a klasszikus családok gyerekei 16,11 évesek – írják a kutatók a Child Development című szaklapban.
A kutatók a különbséget nem annyira környezeti tényezőknek tulajdonítják, inkább genetikai okoknak. Összehasonlították az egymással rokon, de különböző családi helyzetben élő fiatalokat. Megállapították, hogy minél közelebbi rokonságban áll két résztvevő, annál közelebb esett egymáshoz az első aktus időpontja. Mendle azt feltételezi, hogy ugyanazok a gének, amelyek valószínűbbé teszik, hogy egy apa elhagyja a családját, hozzájárulnak a korábbi nemi éréshez is. A kutatók kijelentették, hogy arról nem tudnak nyilatkozni, milyen súllyal hat az örökítőanyag a fiatalkori szexualitásra.
Ettől függetlenül érte kritika a kutatást. A New Scientist honlapja például Bruce Ellist, a tucsoni Arizonai Egyetem kutatóját idézi, aki szerint a vizsgálatban sem a gének hatását, sem a szociális tényezőket nem lehet bizonyítani. Utalt arra is, hogy a testvérek gyerekei között amúgy is csekély a genetikai egyezés.