A fogamzásgátlás is ciklusos volt a franciáknál
Évtizedekig tavasszal született a legtöbb gyerek Franciaországban, újabban azonban – bár a tervezett terhességek miatt egész évben kiegyensúlyozottá vált a születések száma – több gyerek jön a világra szeptember 24–25-én, mint más napokon. Ez arra utal, hogy szilveszter éjszaka kevesebb figyelmet fordítanak az emberek a fogamzásgátlásra.
A francia Demográfiai Tanulmányok Országos Intézetének (INED) tanulmánya szerint a francia nők évtizedek óta elsősorban április és július között hozták világra gyermekeiket. A demográfusok számításai szerint ebben az időszakban harmadával több gyerek született Franciaországban, mint az év más szakaszaiban.
Ennek a tendenciának azonban már vége: az utóbbi öt évben a kutatók nem tudtak az évben a születések szempontjából egy csúcsponti szakaszt kijelölni.
A tavaszi baby-boomot sokáig a szülők júliusi-augusztusi nyaralása mellékhatásaként magyarázták Franciaországban. A franciák továbbra is július 15. és augusztus 31. között veszik ki éves szabadságukat, de a születések számát jelző görbék ennek ellenére kiegyenesedtek.
A tavaszi hónapok azonban még mindig kedveltek a születések szempontjából: a kutatók által megkérdezett nők 43 százalékának ugyanis nem mindegy, hogy mikor születik meg a gyermeke, s 27 százalékuk, ha megválaszthatná a hónapot, májusra szavazna.
De úgy tűnik, hogy a tervezett terhességek ellenére nem olyan könnyű megválasztani előre a szülés dátumát. A francia nők ugyanis egyre később, 30 éves koruk felett szülik meg első gyermeküket, s a kismamák korának emelkedése miatt a döntés és a tényleges teherbeesés között egyre több idő telik el. Részben ezzel is magyarázható, hogy az eredetileg tavaszra vágyott gyermekek egy része végül is csak ősszel jön világra.
A szeptemberi csúcspontnak azonban van egy prózaibb magyarázata is. A legtöbben ugyanis szeptember 24–25-én születnek meg Franciaországban, pontosan egy átlagos terhesség idejének megfelelően, 265 nappal szilveszter éjszakája után.
„Nincsenek pontos statisztikáink a párok közti viszonyokról, de több dolog is arra utal, hogy a fogamzásgátlási fegyelem ezen az éjszakán alábbhagy” – mondta a Le Figaro című napilapnak a kutatást vezető Arnaud Régnier-Loilier. Erre utal az is, hogy a legtöbb terhességmegszakítást újév után végzik.