hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.
hirdetés

 

Tudomány

A felnőttkori magas vérnyomás már az anyaméhben eldől

A legújabb kutatások további bizonyítékokkal szolgáltak arra, hogy a felnőttkori magas vérnyomás esélye már igen korán, a magzati életben előre meghatározott.

A glasgow-i, edinburgh-i és southamptoni szakemberek együttműködésével megvalósult kutatásban 278 időskorú résztvevő adatai alapján összefüggést igazoltak a magas vérnyomás kialakulásában fontos szerepet játszó magas aldoszteronszint és a kis születési súly között.

Az aldoszteron mennyiségét és a kis születési súlyt már korábban is kapcsolatba hozták azzal, ha a keringésben nagy mennyiségben található a stresszhormonként is ismert kortizol, de ez volt az első olyan kutatás, mely célirányosan az aldoszteronszint elemzésére irányult. A kortizol- és aldoszteronértékek szoros párhuzama már csak azért sem meglepő, mert mindkettő termelődését a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese rendszer szabályozza.

A Hypertension című lap júniusi számában megjelent cikkükben a szerzők úgy vélik, hogy a méhen belüli növekedés elmaradásáért és így a kis születési súlyért felelős korai elváltozások – az aldoszterontermelés befolyásolásán keresztül – ugyancsak a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese rendszer irányítása alatt állnak.

John Connell professzor, a British Heart Foundation kutatója annak ígéreteként értékeli a mostani eredményeket, hogy az aldoszteron termelődését hosszú távon meghatározó tényezők ismeretében választ kaphatunk arra a kérdésre, hogy egyeseknél miért áll fenn kifejezettebb hajlam a felnőttkori magas vérnyomásra, mint másoknál. A legfrissebb tapasztalatok egyben felvetik azt is, hogy az aldoszteron jó terápiás célpont lehet a hipertónia kezelésében.

Dr. Simonfalvi Ildikó

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink