A bűne: magánszolgáltató
Az egyetemhez „felülről érkezett” utasítás miatt szűnik meg a HVG információi szerint a Kaáli Intézet Debreceni Egyetemen működő, államilag finanszírozott lombikkezeléseket is végző egysége.
Bár az alacsony születésszám miatt folyamatosan panaszkodik a kormány, a lombikkezelések finanszírozását évek óta nem emelte meg, most pedig az egyik leghatékonyabb, államilag támogatott kezeléseket is végző lombikközpontot utálják ki az Észak-Alföldi régióból, írja a HVG.
Az egyetemhez „felülről érkezett” – nyilvánvalóan minisztériumi – kérés, pontosabban utasítás miatt szűnik meg a lap információi szerint a Kaáli Intézet Debreceni Egyetemen működő, államilag finanszírozott lombikkezeléseket is végző egysége.
Az intézet 15 éve a feladatra kiírt közbeszerzési eljárás nyerteseként kötött szerződést a Debreceni Egyetem Klinikai Központjával (DEKK), mert az állami intézmény önállóan nem tudta biztosítani a lombikközpont működéséhez kellő személyi és tárgyi feltételeket. A szerződés 2017 decemberében jár le, a debreceni mellett még hét hazai termékenységi központot vezető Kaáli Gézával azonban nemrégiben telefonon közölték, hogy hiába elégedettek az intézet munkájával, és hiába lenne még nagyobb igény a térségben a lombikkezelésekre, a „magánszolgáltatók igénybevételének jelenlegi megítélése miatt” nincs lehetőségük a szerződés meghosszabbítására.
A Kaáli Intézet csütörtökön az Országos Sajtószolgálaton keresztül kiadott közleményben tudatta a hírt, jelezve, hogy mivel az egyetem nem közölte, működtet-e a későbbiekben saját lombikbébi-programot, a betegek elvándorlása már megkezdődött a régióból.
A DEKK főigazgatóját és orvosigazgatóját levélben kereste meg a lap azzal, igaz-e, hogy politikai utasításra bontottak szerződést az intézettel, illetve, hogy folytatja-e az egyetem saját maga a lombikkezeléseket. Az intézet az MTI-n keresztül adott ki egy sajtóközleményt. Eszerint a Kaáli Intézet szerződése év végén lejár, utána a Klinikai Központ végzi a kezelést. A páciensek eddig is a központ infrastruktúráját használva kapták meg a megfelelő ellátást a külső, privát szolgáltatótól.
Az érintettek az ellátáshoz 2018. január 1. után is az állam által biztosított feltételekkel juthatnak majd hozzá, így a TAJ kártyával rendelkezők számára ugyanúgy teljes mértékben finanszírozott marad az első öt lombikbébi kezelés." Az egyetem azt reméli, az orvosok köre sem változik. A politikai utasításra egy szóval sem reagáltak.
A Kaáli Intézet kiszorítása ugyanakkor feltehetően része annak a korábban megszellőztetett kormányzati törekvésnek, amely szerint az Emmi a jövőben 4000-rel megemelné ugyan az egészségbiztosítási kassza terhére évente elvégezhető lombikkezelések számát, illetve azok támogatását is, de három, kiemeltként kezelendő állami meddőségi központba, a János-kórházban működő Budai Meddőségi Centrumba, a Semmelweis Egyetem Női Klinikájára és a pécsi klinikára terelné a beavatkozásokat és a velük járó finanszírozást.
A társadalombiztosító által fizetett lombikbébi-kezelések 70 százalékát ma a magántulajdonú Kaáli Intézet fővárosi és vidéki rendelőiben végzik.