hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.

A betegszállítók szerint csak részben oldja meg gondjaikat a gyorssegély

Örömmel veszik a 200 millió forintos gyorssegélyt, de nem értenek egyet azzal, hogy a minisztérium aránytalanul, nem az éves tényleges futásteljesítmények arányában osztotta fel a két szervezet között a rendelkezésre álló összeget - áll betegszállítók közleményében.

A betegszállítók szerint csak részben oldja meg gondjaikat az a gyorssegély, amelyet a szaktárca a magas benzinár miatti kompenzációként nyújt számukra.

Beneda Attila, az egészségügyért felelős államtitkárság kabinetfőnöke múlt pénteki sajtótájékoztatóján bejelentette: a magas benzinárak miatt az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) és a betegszállító-szervezetek működése is kilátástalanná vált, ezért az OMSZ 232 millió forintot kap, ebből 32 millió forint a légi mentőket illeti meg, míg a betegszállító-szervezetek működésére 200 millió forint jut. A forrást belső átcsoportosítással biztosította a tárca.

A kabinetfőnök megjegyezte: tudják, hogy ez sem a mentők, sem a betegszállítók finanszírozási gondjait nem oldja meg, de átmenetileg lehetőséget ad arra, hogy zavartalanul működhessenek, és így a betegek ellátása is biztosított legyen, míg hosszabb távon a tárca reményei szerint a júliusban életbe lépő betegszállítási rendelet is képes lesz kezelni ezt a problémát. Az új szabályozás értelmében a mentés és a betegszállítás központi irányítását az OMSZ végzi majd.

Beneda Attila kijelentésére reagálva a Mentők és Betegszállítók Országos Egyesületének hétfői közleményében úgy fogalmazott: örömmel veszik a 200 millió forintos gyorssegélyt, de nem értenek egyet azzal, hogy a minisztérium aránytalanul, nem az éves tényleges futásteljesítmények arányában osztotta fel a két szervezet között a rendelkezésre álló összeget.

A szervezet szerint ez a pénz csak a következő négy hónap gondjait oldja meg, ezért abban bíznak, hogy a gyorssegélyt a tárca döntése szerint nem a hátralévő kilenc hónapra osztják fel egyenletesen, hiszen ebben az esetben csak a várt kompenzáció felét kapják meg havonta a betegszállítók.

A közlemény szerint az egyesület a hétvégi taggyűlésén szakmai kérdéseket fogalmazott meg a tárcának és az OMSZ-nek a lehetséges OMSZ-irányítással kapcsolatban, mert, mint írták, "a bizonytalanság és a kilátástalanság az alulfinanszírozottság mellett tovább rombolja a szervezetek működésének hatékonyságát és minőségi színvonalát".

Hozzátették: a nyolcvan kis- és középvállalkozó azt várja a minisztériumtól, hogy világosan vázolja a betegszállítás általuk is elfogadható reális jövőképét, és minél előbb hozza meg azokat a döntéseket és rendeletmódosításokat, amelyek a belső tartalékok feltárásával stabilizálhatják a rendszert.

(forrás: MTI)

Könyveink