A beszédből is kiderülhet a cukorbetegség
A hanglenyomatokban azonosított jellemzőket, a kort, nemet, magasságot és a súlyt kombinálva egy AI-modell megjósolta, hogy a kísérletben résztvevők cukorbetegek-e, közli az Index.
A Klick Labs kutatócsoportja 267 olyan embert vizsgált meg, akik között voltak nem cukorbetegek (79 nő és 113 férfi) és 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizáltak (18 nő és 57 férfi). Azt a feladatot adták a kísérleti személyeknek, hogy két héten keresztül naponta hatszor rögzítsenek egy rövid mondatot a telefonjukon, ezt pedig később megvizsgálták – írja az IFL Science. nyomán a lap, jelezve: a kutatócsoport akusztikai különbségeket keresett. A hanglenyomatokban azonosított jellemzők jelenlétét vagy hiányát, valamint a résztvevők korát, nemét, magasságát és súlyát kombinálva egy mesterségesintelligencia- (AI) modell megjósolta, hogy a kísérletben résztvevők cukorbetegek-e.
A program a férfiak esetében 86 százalékos, a nők esetében pedig 89 százalékos pontosságúnak bizonyult.
Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a magas vércukorszint hosszú távon károsíthatja a perifériás idegeket és az izomrostokat, ami hangképzési zavarokat okozhat. Még az átmeneti vércukorszint-emelkedésekről is, amelyeket a cukorbetegség súlyosbíthat, felvetették, hogy befolyásolhatják a hangszalagok rugalmasságát, bár ezt még nem sikerült bizonyítani.
A Klick Labs meg kívánja ismételni a vizsgálatot nagyobb mintával, és munkát más betegségekre is szeretnék kiterjeszteni, beleértve a prediabéteszt és a magas vérnyomást.