"Előfordul, hogy ugyanabban a műtőben operálnak meg két beteget"
Az alacsony dolgozói létszám és műtői kapacitás miatt az is gyakran előfordul, hogy ugyanabban a műtőben operálnak meg két beteget, a sürgős halaszthatatlan műtéti indikáció miatt. Ez szakmai szempontból elfogadhatatlan, írja a 444-en Kunetz Zsombor.
(...) Nemrég levelet kaptam egy aggódó kórházi dolgozótól, aki arról ír, hogy a veszélyes műtéteken átesett betegeket sem tudják intezív osztályon elhelyezni:
„A hirtelen megnövekedett betegszámot a műtétes szakmák sem tudják ellátni, az operatív szakmák képviselőinek sokszor csak a »saját betegekre« marad energiája valamint folyamatos a politikai nyomás a kórházbezárások miatt megnövekedett várólista csökkentésére, ennek következtében az akut azaz sürgős műtétek háttérbe szorultak. Így alakulhatott ki az az íratlan szabály az egyik sebészeti osztályon, hogy a »hosszú várólista miatt« elektív azaz tervezett műtét, sürgős műtét miatt nem maradhat el, így például egy délelőtt érkező vérhányással jelentkező páciensnek sokkal kisebb a túlélési esélye, mivel délután 4 óráig szinte soha nincs szabad műtő. Ennek eredménye hogy mivel sok akut beteget később operálnak meg, így magas a vérzéses vagy septikus shockos kritikus állapotú betegek aránya, ami tovább terheli a csökkent kapacitással működő intenzív osztályt.” (...)
„Mivel intenzív osztályos ágyat fenntartani nagy kockázatú műtéten átesett páciensek számára szinte lehetetlen így, a nagyérműtétek, máj- vagy hasnyálmirigyműtétek után a betegeket osztályos őrzőkbe helyezik el, ahol szintén nincs elegendő orvos és nővér illetve általános az eszközhiány. Ezt a jelenséget a dolgozók csak »orosz rulettnek« nevezik, nem véletlenül.”(...)
„A megnövekedett ellátási területhez az infrastruktúra is kevés, fertőző betegeket nem tudnak elkülöníteni, így az utóbbi időben nagyban megnövekedett a kórházi fertőzések száma a kórházban.”
És még nincs vége:
„Az alacsony dolgozói létszám és műtői kapacitás miatt az is gyakran előfordul, hogy ugyanabban a műtőben operálnak meg két beteget, a sürgős halaszthatatlan műtéti indikáció miatt. Ez szakmai szempontból elfogadhatatlan.”Ez már a beteg veszélyeztetése, az egy műtőben egyszerre két beteg pedig az alapvető orvosetikai határok átlépése.
Az, hogy az akut ellátást igénylő beteggel szemben az elektív, tervezett és természetesen borítékkal is megjelenő betegellátás előnyt élvez, nem helyi sajátosság, több különböző orvos ismerősöm is megerősítette, hogy ez náluk is így van. Azaz a jelenség országos trendnek látszik, legalábbis ott, ahol nincs külön műtő és személyzet fenntartva beérkező akut, sürgős betegeknek.(...)