hirdetés
2025. január. 23., csütörtök - Zelma, Rajmund.
hirdetés

40 körül minden 20. nő érintett lehet

Súlygyarapodás, fáradtság, hajhullás, székrekedés – egyebek mellett ezek a pajzsmirigy alulműködés leggyakoribb tünetei, de akár a meddőség hátterében is állhat ez az elváltozás.

Dr. Reismann Péter, a Semmelweis Egyetem II. Sz. Belgyógyászati Klinikájának egyetemi tanársegéde szerint a középkorú nők esetében fokozott kockázatról beszélhetünk, a 40 év feletti nők között akár minden huszadik érintett lehet. Megjelenése hajlam kérdése is, leggyakrabban krónikus gyulladás következményeként alakul ki a pajzsmirigy funkcióvesztése. A diagnosztizálás vérvizsgálattal és ultrahanggal történhet, kezelésként pedig tartós hormonpótlást alkalmaznak.

A nőknél ötször-nyolcszor gyakrabban fordul elő pajzsmirigy működési zavar a férfiakhoz képest, ennek hátterében genetikai, illetve hormonális okok állnak. A pajzsmirigy alulműködést többnyire egy krónikus gyulladás okozza, amelyet számtalan tényező – nagyobb stressz, szülés vagy vírusfertőzés is beindíthat. A gyulladás következményeként a normális pajzsmirigy állomány visszafordíthatatlanul károsodik és csökken a hormontermelés.

Mivel a pajzsmirigy által termelt hormonok az emberi szervezet szinte valamennyi anyagcsere-folyamatára hatással vannak, így annak alulműködése számtalan panaszt okozhat, ezek többsége ráadásul viszonylag általánosnak mondható. A funkciózavar mellett a pajzsmirigy méretének növekedésével nyaki duzzanat is kialakulhat, ez azonban nem jelenik meg minden alkalommal. A menstruációs ciklus felborulása, a fáradtság, a fázékonyság, a súlygyarapodás, a hajhullás, a magasabb koleszterinszint viszont már gyakori tünet.

A diagnózis felállításához labor-és ultrahangvizsgálatra van szükség – mondja Reismann Péter hozzátéve, hogy igen súlyos alulműködés esetén ritkább tünetek, mint a tüdő-, a szív belhártyájának vizesedése, EKG-eltérések, lábszári ödéma, izomgyengeség, fátyolos hang is megjelenhet. A meddőség mögött is állhat nem megfelelő pajzsmirigyműködés. A szakember kiemelte, hogy mind a pajzsmirigy alulműködés, mind a túlműködés emeli a vérnyomást, az előbbi az erek falának merevebbé válásával, míg utóbbi a keringés felgyorsításával. A pajzsmirigy túlműködése emellett gyakran okoz ingerlékenységet, koncentrációs problémákat, alvászavart, nyugtalanságot, testsúlyvesztést, hasmenést, kézremegést is.

A krónikus gyulladás által kiváltott pajzsmirigy alulműködést nem lehet visszafordítani, azaz a hormontermelést nem lehet újraindítani, ám tartós hormonpótlással ismét teljes életet élhet a páciens, közli az egyetem honlapja.

(forrás: Semmelweis Egyetem)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés