Verejtékből diagnosztizáló hordható szenzor
Nem-invazív, viselhető grafénérzékelőt alkottak az egyes betegségek indikátorainak felismeréséhez, közölte a GyártásTrend.
Az eddigieknél egyszerűbb, hatékonyabb és nem invazív módszereket keres az emberek életjeleinek megfigyelésére és a betegségek indikátorainak észlelésére egy kaliforniai kutatócsapat. A projektet Wei Gao orvosprofesszor vezeti.
Az indikátorok kimutatására általában invazív technikákhoz, például vérvételhez kell folyamodni. Gao és kollégái most kifejlesztettek egy, a bőrre applikálható, műanyagfóliába gravírozott eszközt, amely esetenként okafogyottá teheti a „fájdalmasabb” megoldások használatát.
Az érzékelő grafénból készül, amely köztudottan könnyű, erős, kémiailag stabil, szén alapú anyag, amely mindennek tetejében még kivételes hő- és áramvezető képességekkel is rendelkezik.
A kutatók a szén-dioxid lézergravírozás relatíve olcsó technikáját alkalmazták az érzékelő kialakításához. A mérnökök az eszközön ultravékony, az emberi verejték elszívására alkalmas csatornákat vájtak. A grafén-érzékelők a vájatokba terelt izzadság csupán kicsiny mennyiségéből is több egészségügyi mutató meghatározására képesek. Némi finomhangolással például a verejték húgysavszintjét is módjukban áll ellenőrizni, amely, ha magas, köszvény jelenlétére is utalhat.
A CalTech csapat önkéntesek segítségével megmutatta, hogy a szenzorjuk prototípusa az izzadságminták alapján a testhőmérséklet mellett a légzésszám nyomon követésére is alkalmas, írja a lap.