2025-ben lesz 200 éves a Magyar Tudományos Akadémia
Ünnepi honlapot indított az MTA
2025-ben lesz 200 éves a Magyar Tudományos Akadémia, a hazai és egyetemes tudományosság, modern nemzetté válásunk egyik legfontosabb szimbóluma. A most elindult ünnepi honlapon 2026 végéig kínálnak az Akadémia múltját, jelenét és jövőjét bemutató szöveges, képes és filmes tartalmakat az MTA Székházban őrzött kincsek bemutatásától a párbajhős elnök történetén keresztül a legújabb kutatásokig.
A Magyar Tudományos Akadémia 2025-ben, az MTA Könyvtár és Információs Központ pedig 2026-ban ünnepli fennállásának 200. évfordulóját. A két nemzeti intézmény alapítására az MTA 2025 májusától 2026 decemberéig tartó rendezvénysorozattal emlékezik.
Amint azt az mta200.hu címen elérhető ünnepi honlapon olvashatjuk: „A jubileumi év jó alkalom arra is, hogy megmutassuk: e kétszáz éves történet, mely mindannyiunk közös történetének része, nem ért véget. A 21. században a tudományellenesség terjedése és a globális problémák minden korábbinál nagyobb kihívás elé állítják a tudomány művelőit és képviselőit, így az Akadémiát is. A tudomány és a tudás legfőbb letéteményeseként ezért az Akadémia kiemelt küldetése, hogy a tudást mindenki számára hozzáférhetővé tegye, és mindig, minden időben hiteles igazodási pontként szolgáljon a ránk zúduló információtömegben.”
A bicentenáriumi eseménysorozatot felvezető 2024-es év a felkészülésé, az emlékezésé. A programok központi fórumaként működő, folyamatosan bővülő mta200.hu honlapon ezért egyelőre a múltjának adózik az intézmény: megismerhetjük az Akadémia egykori kiemelkedő alakjait, eredményeiket és személyes történeteiket, a gyűjteményeiben őrzött kincsek egy részét, és igazi történelmi csemegékből, archív fotókból válogathatunk.
2025-ben, az ünnepi évben új funkciót kap a felület: az emlékév minden olyan tudományos és tudomány-népszerűsítő programjáról, kiállításáról, kiadványáról, találkozási lehetőségéről tudósít majd, amely akár történeti horizontban, akár mai állapotában láttatja az Akadémiát, a mindenkori tagjai, kutatói, ösztöndíjasai, doktori címét viselő szakemberei által elvégzett kutatásokat, hazai és nemzetközi jelentőségüket, a nemzet javára fordított vagy fordítható eredményeiket.