Szívós bioanyag segítheti a sérült szövetek helyreállítását
A szív, az izmok és a hangszálak helyreállításához kellően ellenálló bioanyagot fejlesztettek ki a montreali McGill Egyetem kutatói, közölte a GyártásTrend.
Luc Mongeau professzor és Jianyu Li adjunktus vezetésével a csapat egy olyan, injektálható hidrogélt hozott létre, amelyben a sejtek biztonságosan berendezkedhetnek, és tovább fejlődhetnek. Miután befecskendezték a szervezetbe, a bioanyag stabil, porózus szerkezetet alkot, amelyben az élő sejtek növekedésnek indulhatnak, vagy szabadon közlekedhetnek, hogy a károsodott szerveket „megújíthassák”.
Az Advanced Science folyóiratban közölt kutatásaik során a tudósok egy, az emberi hangszálak extrém biomechanikájának szimulálására kifejlesztett gépben tesztelték a hidrogél ellenállóképességét. A több mint hatmillió cikluson keresztül másodpercenként 120-szor megrezegtetett közeg sértetlen maradt. Más szabványos hidrogélek az intenzív próbatétel alatt darabokra törtek.
„Hihetetlenül izgatottak lettünk látván, hogy a teszt során [a bioanyag] tökéletesen működött – fogalmazott Guangyu Bao, a McGill Egyetem kutatója. – A projektünk előtt egyetlen injektálható hidrogél sem rendelkezett egyszerre magas porozitással és szívóssággal. A probléma megoldásához egy pórusképző polimert vezettünk be a formulába.”
A kanadai csoport azt állítja, hogy a szövetek helyreállításán túl az innováció például a gyógyszerek bejuttatásában, illetve a szöveti sebészetben is fontos szerephez juthat. A tudósok a COVID-19-gyógyszerek teszteléséhez egy mesterséges tüdőt is létre kívánnak hozni az új hidrogél-technológia felhasználásával.