hirdetés
2025. április. 04., péntek - Izidor.
hirdetés

 

Szabadalmakban a PTE a legjobb!

Friss közleményében a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) arról számolt be, hogy Magyarországon 34 százalékkal emelkedett a hazai szabadalmi bejelentések száma, melyből jelentősen kivették részüket a felsőoktatási intézmények is, hiszen 20%-kal gyarapították az itthon hatályos szabadalmaik számát. Az egyetemek listáját a Pécsi Tudományegyetem vezeti.

Az SZTNH 35 950 hatályos szabadalmat tartott nyilván itthon a tavalyi évben, ami 3%-os emelkedést jelent a korábbi évhez képest. A vezető szektor továbbra is a gyógyszeripar, amit a műszeripar, a vegyipar, valamint az elektronikai és elektromos berendezések követnek. Újdonság, hogy az energetikai fejlesztések helyett a mesterséges intelligenciát is magában foglaló számítógépes technológia került az európai toplista élére.

A hazai egyetemek 20%-kal járultak hozzá az itthon hatályos szabadalmak számához. A listát a Pécsi Tudományegyetem vezeti, amit a Szegedi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem követ a sorban.

Az Innovációmenedzsment és Gazdaságkapcsolati Igazgatóság Kutatáshasznosítási és Technológiatranszfer Főosztályának vezetője, Kottászné dr. Vass Orsolya a hír kapcsán elmondta, a Pécsi Tudományegyetemen korábban is kiemelt figyelmet fordítottunk szellemi vagyonunk megfelelő védelmére, de szellemi termék portfóliónk és oltalmaink száma az utóbbi években valóban jelentősen megnövekedett. 2024-ben 55 új kutatási eredményt azonosítottunk, amelyből 27 szabadalmi és növényfajta-oltalmi bejelentés, 16 új védjegy és 8 design született. A világ számos országában megadott oltalmaink száma pedig eléri a 200-at. Az Innovációmenedzsment és Gazdaságkapcsolati Igazgatóság (IGI) részéről mindent megteszünk azért, hogy az egyetemi polgárok figyelmét felhívjuk a kutatási eredmények, innovatív megoldások azonosításának, védelmének és piaci hasznosításának fontosságára.

Az oktatók, kutatók, hallgatók a www.innovacio.pte.hu oldalon tájékozódhatnak a szellemi alkotások védelmének lehetőségeiről, menetéről.

(forrás: Pécsi Tudományegyetem)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink