Stipsicz András matematikus vehette át a Bolyai-díjat
A Bolyai-díj kitüntetettje rendre olyan elszánt kutatók, zseniális tudósok közül kerül ki, akik egyedi utakon járnak, és olyan tudományos távlatokban mozognak otthonosan, amelyekben csak kevesek, mondta Sulyok Tamás köztársasági elnök kedden annak alkalmából, hogy átadta Stipsicz András matematikusnak, a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet igazgatójának az elismerést a Magyar Tudományos Akadémián.
Az államfő hozzátette: ezek a tudósok az átlagember számára ismeretlen dimenziókba világítanak be, egyúttal támpontokat és eredményeket kínálnak a nemzetközi tudományos kutatás számára. "Ezért illeti meg a tudós kuratórium által kiválasztottat immár a tizenharmadik alkalommal a legmagasabb rangú díj, megbecsülés és figyelem", hangsúlyozta.
A halhatatlan erdélyi matematikus, Bolyai János nevét viseli az a díj, amelyet immár 25 éve kaphatnak meg a legkiválóbb magyar tudósok, minden második évben egyetlen fő, emlékeztetett Sulyok Tamás, hozzátéve: a hazai magánkezdeményezésből létrehozott tudományos elismerés olyan elsőrangú teljesítményeket díjaz, amelyek a világ tudományos életében is kimagaslónak számítanak, rendkívüliek, és megérdemlik, hogy ünnepi fény irányuljon rájuk.
Az idei kitüntetett, akárcsak Bolyai János, matematikus. Szakterülete a topológia, amelyet ő az analízis és a geometria különleges keverékeként szokott jellemezni, mondta az államfő. Kiemelte, Stipsicz András mától abba az elit csapatba tartozik, akikről tudós társaik is azt gondolják, hogy ők azok, akik előre viszik, építik a hazát, akik jó hírét viszik a magyarságnak, akik jókor és jó helyre helyeznek el egy-egy szegletkövet a tudomány felhőkarcolóiban. A díjazott nem elzárt elefántcsonttoronyban elmélkedik, kutatóprofesszorként oktatott az Egyesült Államokban több világhírű egyetemen, jól ismerik nevét és személyét számos külföldi kutatóközpontban, mondta az államfő, hozzátéve: Stipsicz András azonban sohasem szakadt el hazájától, minden útjáról hazatért, hogy itthon gyarapítsa a magyar tudományos életet. Hűségével Magyarországnak ad szellemi muníciót.
Stipsicz András matematikus, a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet igazgatója a differenciáltopológia, különösen az alacsony dimenziós terek vizsgálata terén elért, nemzetközileg is jelentős eredményeiért vehette át a díjat. Az 1966-ban, Budapesten született matematikus az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerezte diplomáját, majd az Amerikai Egyesült Államokban, a Rutgers Egyetemen doktorált. Kutatási területe elsősorban a négydimenziós sokaságok sima struktúráinak és a háromdimenziós sokaságok kontakt struktúráinak vizsgálatára összpontosul. Kutatótársaival közösen kidolgozott, csomókra vonatkozó invariánsa jelentős előrelépést hozott a területen.
Perczel András szerkezeti kémikus professzor, a Bolyai-díj Alapítvány kuratóriumának elnöke, a VI. Bolyai-díj nyertese méltatásában kiemelte: a világ élvonalába tartozó matematikus, Stipsicz András kutatásainak eredményeképpen Magyarország a modern matematika ezen területén is nemzetközileg elismertté vált. Olyannyira, hogy hazánk ma már fontos helyet foglal el a világ topológusainak térképén. Kiemelkedő tudományos eredményei, vezetői tevékenysége és a fiatal kutatók iránti elkötelezettsége alapján Stipsicz András méltán érdemelte ki a Bolyai-díjat, hangsúlyozta.